TYP: a1

Czerwona Róża Wiatrów przyznana

wtorek, 6 czerwca 2017
Informacja prasowa/Jędrzej Szerle

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku odbyła się uroczysta Gala Konkursu Wychowanie Morskie Studentów o Czerwoną Różę Wiatrów. Nagroda trafiła do Samorządu Studenckiego Politechniki Warszawskiej za organizację Regat o Puchar Rektora Politechniki Warszawskiej.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Konkurs zorganizowany został po raz trzeci. Jego celem jest nagradzanie najlepszych projektów skierowanych do studentów, które wspierają ideę wychowania morskiego poprzez np. promowanie kultury żeglarskiej, organizację rejsów i wypraw czy konferencji naukowych. W tym roku o zwycięstwo walczyło dziewięć projektów.

- Dla mnie jest najważniejsze, że nie są to jednorazowe inicjatywy, które później nie mają kontynuacji - mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. - Jest wręcz przeciwnie - zgłoszone wnioski są przykładem myślenia długofalowego i to jest naprawdę cenne.

Jury Konkursu, w skład którego weszli przedstawiciele partnerów, zadecydowało, że Czerwona Róża Wiatrów trafi do Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej za organizację Regat o Puchar Rektora Politechniki Warszawskiej. Oprócz pamiątkowej statuetki zwycięzca otrzyma również 10 000 zł.

- Jesteśmy bardzo zaskoczeni, że otrzymaliśmy tą nagrodę - mówi Monika Standziak z Politechniki Warszawskiej. - Nasz projekt wyróżniało zaangażowanie w imprezę studentów wszystkich 20 wydziałów. W samych regatach wzięło udział około 100 osób, a dodatkowo odbył się piknik, na który przyjechali pracownicy uczelni, nauczyciele akademiccy i studenci.

 

- W zwycięskim projekcie najbardziej podobało mi się to, że organizuje go sam samorząd studencki - mówi Jacek Jettmar, pomysłodawca konkursu. - Taka samodzielna inicjatywa jest godna pochwały.

Jury zadecydowało również o przyznaniu trzech wyróżnień. Trafiły one do Fundacji Otwarty Świat dla Wszystkich za organizację trzech rejsów po Zatoce Gdańskiej dla osób z niepełnosprawnościami, dr Jana Grabskiego za projekt „Fizyka pod żaglami”, który łączył rejsy na „Pogorii” i „Fryderyku Chopinie” z popularyzacją nauki oraz Klubu Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku za wybitne osiągnięcia sekcji żeglarskiej. Każdy z wyróżnionych otrzyma również 3 000 zł.

- Nie spodziewałam się tego wyróżnienia, ponieważ wiele inicjatyw było bardzo ciekawych - mówi Justyna Rogowska z Fundacji Otwarty Świat dla Wszystkich. - Nie sądziłam, że projekt, który popularyzuje żeglarstwo wśród studentów z niepełnosprawnością zostanie zauważony. W tym roku organizujemy warsztaty żeglarskie dla 24 osób, ale już myślę o większych przedsięwzięciach na dużych żaglowcach. Może w przyszłym roku uda nam się popływać na „Generale Zaruskim”?

Głównym organizatorem Konkursu Wychowanie Morskie Studentów o Czerwoną Różę Wiatrów był Pomorski Związek Żeglarski. Partnerami byli Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Liga Morska i Rzeczna, Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej, Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej i Stowarzyszenie Czerwonej Róży.

 

Patronat honorowy nad konkursem sprawował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Tagi: Czerwona Róża Wiatrów, Pomorski Związek Żeglarski, projekt, konkurs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 19 stycznia

Zakończenie rekordowego samotnego rejsu dookoła świata Francisa Joyna na IDEC 2; czas trwania rejsu to 57 dni, 13 godzin, 34 minuty i 6 sekund.
sobota, 19 stycznia 2008