"Blagodarnost 2" zwyciężyła w 64 Błękitnej Wstędze
wtorek, 6 października 2015
Informacja prasowa | Tomasz Falba
Sergey Pavlenko na jachcie „Blagodarnost 2” został zwycięzcą 64 regat o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej. Czerwoną Latarnię zdobył Paweł Wysocki na „Interfoodzie”.
Fot. Tadeusz Lademann
Regaty odbyły się 3 października na Zatoce Gdańskiej przy słonecznej, choć mało wietrznej pogodzie. Na wodzie pojawiło się 112 jachtów. Na ich pokładach było prawie pół tysiąca żeglarzy. W regatach startowali m. in. Mateusz Kusznierewicz, Roman Paszke, Piotr Tarnacki i Jacek Noetzel. Była też załoga pod dowództwem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.
Ogłoszenie wyników nastąpiło o godz. 18.30 podczas uroczystości zakończenia regat, która odbyła się w hangarze głównego organizatora imprezy Yacht Klubu Stal Gdynia. Wśród gości byli m. in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Dorota Pyć, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni a jednocześnie prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski, starosta nowodworski Zbigniew Ptak oraz prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego (który był współorganizatorem regat) Bogusław Witkowski.
Zwycięzcą 64 edycji Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej okazał się Sergey Pavlenko na jachcie „Blagodarnost 2” (triumfował również w grupie jednostek powyżej 12 metrów oraz był najszybszym jednokadłubowcem) reprezentujący Jachtklub Stoczni Gdańskiej.
W grupie jachtów o długości od 9 do 12 metrów wygrał jacht „Vihuela”, sternik Eugeniusz Ginter (YK Ustka). W grupie jachtów o długości do 9 metrów zwyciężył jacht „Eryk”, sternik Roman Paszke z Gdańska.
Najlepszym jachtem wielokadłubowym okazał się jacht „Exploder 20”, sternik Wojciech Kaliski z Sopotu. W grupie jachtów mieczowych triumfował jacht „Ocean Sails”, sternik Stanisław Sawko (UKS Wiking Kamienica Królewska). W grupie jachtów Delphia 40 triumfował „Admirał Dickman” sternik Ireneusz Kamiński z AMW w Gdyni. W jachtach dwumasztowych najlepszy był "Portowiec Gdański 2" sternik Mirosław Herszkowicz (PKM Gdańsk).
First Lady 64 regat o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej została Ewa Górska z UKS Navigo Sopot zaś najszybszą żeńską załogą okazał się „Dobosz” sternik Maria Kurant (JK MW Kotwica).
Słynną Czerwoną Latarnię, nagrodę przechodnią dla jednostki, która jako ostatnia przekroczyła linię mety 64 Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej, zdobył jacht „Interfood”, sternik Paweł Wysocki (YK Stal Gdynia).
Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi