TYP: a1

Baltic Sail Gdańsk już dziś

czwartek, 7 lipca 2011
Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez niemiecki port Rostok w 1991 roku. Celem i założeniem jego pomysłodawców było i jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu.

Obecnie do Baltic Sail należą: Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Halmstad, Sassnitz i Świnoujście. W tym roku, już po raz 15 w portach zrzeszonych w Baltic Sail odbędą się żeglarskie święta przybliżające ich mieszkańcom i turystom tradycje marinistyczne regionu Morza Bałtyckiego.

Od tego czasu zlot Baltic Sail Gdańsk to największa międzynarodowa impreza żeglarska Gdańska. Gościem honorowym i komandorem zeszłorocznego zlotu był Mistrz Olimpijski Mateusz Kusznierewicz, który podczas zlotu otrzymał tytuł Ambasadora Morskich Spraw Gdańska. Znakomity polski żeglarz przyjął zaproszenie władz miasta do objęcia funkcji komandora także w tym roku.

Załogi jachtów przybędą do gdańskiej mariny w dniach 7 - 10 lipca. Zlot otwarty jest dla wszystkich jednostek pływających, a więc także dla starych kutrów i motorówek. Celem imprezy jest integracja środowisk żeglarskich i propagowanie marynistycznego dziedzictwa Gdańska. Zlot jest dla żeglarzy okazją do poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach, zdobycia kolejnych doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów. Baltic Sail to także wyjątkowa promocja Gdańska, zatem miasto starannie przygotowuje się do tego wydarzenia. Zlot zaplanowano w taki sposób, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Środowisko żeglarskie ma okazję zaprezentować się mieszkańcom i turystom, a ci mają szansę przeżyć niezwykłą morską przygodę. Wszystkie jachty zostaną udostępnione tym, którzy będą chcieli zapoznać się z ich historią i zwyczajami panującymi na morzu. Przed nimi także niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w rejsach po Zatoce Gdańskiej na jednym z żaglowców biorących udział w zlocie.

Gdańsk, który posiada wielowiekową tradycję morską, jest doskonałym miejscem dla tego typu imprez. Wszystkie jachty zacumują w marinie w samym centrum miasta, przy ul. Szafarnia. Władze portowe zapewniają, że dla nikogo nie zabraknie miejsca. Łodzie doskonale wkomponują się w architektoniczny obraz Starego Gdańska.

Źródło: www.balticsail.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912