TYP: a1

Wulkan sypie zielonymi

wtorek, 9 listopada 2021
Hanka Ciężadło

Od września trwa erupcja wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej La Palmie. Jak zwykle bywa w takich wypadkach, wydobywające się z krateru roztopione skały dokonały znacznych zniszczeń na wyspie – władze rozważały nawet jej zbombardowanie, by uczynić lawie ścieżkę do morza. Być może wulkan postanowił zrehabilitować się za demolkę – okazało się bowiem, że hojnie sypie kamieniami ozdobnymi i tworzy całkiem przyjemne miejscówki dla tubylców (oraz turystów). 

Wulkan daje, wulkan zabiera

Erupcja, zwłaszcza taka na większą skalę, to nie lada problem dla mieszkańców wyspy. Wypływająca z pięciu miejsc lawa niszczy im drogi, plantacje i właściwie wszystko, co znajdzie na swojej drodze. Poza tym życie na aktywnym wulkanie jest, bądź co bądź, dość stresujące.

Trzeba jednak uczciwie przyznać, że Cumbre Vieja nie tylko sieje spustoszenie – potrafi też coś stworzyć – na przykład...samą wyspę. Warto pamiętać, że La Palma, podobnie jak inne Kanary, jest pochodzenia wulkanicznego.

Tym razem wulkan wygenerował jednak nową plażę. Powstała ona z pierwszego rozlanego podczas tegorocznej erupcji jeziora lawy. Ma szerokość około 800 metrów, sięga 500 m w głąb oceanu, a miejscami jest nawet piaszczysta (a to na Kanarach wcale nie jest standardem). Kiedy wulkan już się uspokoi, będzie całkiem przyjemną miejscówką na rozłożenie kocyka i oddanie się plażingowi.

Zielone kamienie

Nowa plaża to jednak dopiero początek. Naukowcy badający tak zwany materiał piroklastyczny - czyli to, co wyrzucił Cumbre Vieja - znaleźli też na La Palmie spore ilości oliwinów. Są to piękne kamienie ozdobne (niektórzy mówią półszlachetne, ale nie powtarzajcie tego określenia przy geologach, bo bardzo się denerwują) zwykle występujące pod ziemią.

Oliwiny wyglądają niezwykle efektownie: mogą przyjmować różne odcienie, ale niemal zawsze oscylują w okolicy zieleni. Już w stanie surowym robią niemałe wrażenie, a po obróbce nabierają jeszcze szlachetności. Często oprawia się je w srebro lub złoto. To jednak nie wszystko - według wyznawców ezoteryki są one uznawane za kamienie bankierów, które w dodatku „przyciągają pieniądze”. Niestety, zbieranie oliwinów na La Palmie jest zabronione. I nici z wielkiej fortuny...

 

Tagi: wulkan, Hiszpania, la Palma, erupcja, oliwin, Wyspy Kanaryjskie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912