TYP: a1

Wieloryb na Cracovii

środa, 5 lipca 2017
Z mediów/MF

Wielobarwna grafika przedstawiająca wieloryba ozdobiła dziób promu Cracovia. Rysunek zajmuje ponad 900 mkw. i pracowały nad nim 4 osoby przez blisko miesiąc.

[t][/t] [s]Fot. www.facebook.com/waras.mariusz [/s]


Twórca rysunku, Mariusz Waras wyznał, że inspiracją do namalowania wielkoformatowego grafitti było „dawne logo Polferries, które przedstawiało rysunkowego wieloryba, do którego przez rampę wjeżdżają samochody”. W rysunku artysta odwołał się także do nazwy promu czyli Cracovii - kreska inspirowana jest witrażami Stanisława Wyspiańskiego.

Grafika zajmuje obie strony dziobu promu. Do jej stworzenia użyto 275 litrów farb w ośmiu kolorach. Początkowy szkic rysunku został naniesiony na dziób za pomocą rzutnika a malowanie odbyło się z suchego doku z podnośników. Rysunek jest porównywalnej wielkości do wielorybów żyjących w naturze.

Mariusz Waras to street-artowy artysta, wykładowca w Akademii Sztuki w Szczecinie. To nie pierwszy jego wielkoformatowy rysunek – w 2015 r. pomalował on prom Mazovia, również należący do PŻB. Waras ozdobił także bolid Formuły 1 Kimiego Raikkonena oraz wieżę kontroli lotów na lotnisku w norweskim Stavanger. Artysta tworzy murale w miastach na całym świecie, m.in. w Berlinie, Nowym Jorku i Dżakarcie.

Cracovia to nowy prom we flocie Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, który obecnie jest modernizowany w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A. w Szczecinie. Od sierpnia Cracovia będzie pływała na linii Świnoujście - Ystad. Jednostka ma także cyklicznie kursować do portu w Ronne na wyspie Bornholm. Prom został wybudowany w 2002 r. Jednorazowo będzie mógł zabrać około 64 samochodów osobowych, 126 samochodów ciężarowych oraz 640 pasażerów i 55 osobową załogę. Na promie będzie także 57 kabin.

 

Tagi: prom, Cracovia, grafika, Mariusz Waras
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912