TYP: a1

Superjacht Kulczyka na Lazurowym Wybrzeżu

poniedziałek, 27 lipca 2015
z mediów | JM
Ostatnio w polskim internecie ciekawość, ale też kontrowersje wywołało nagranie, na którym do portu w Antibes na Riwierze Francuskiej wpływa "Phoenix 2" - luksusowy jacht polskiego biznesmana, Jana Kulczyka. Niezależnie od tego, jakie uczucia wzbudza w nas osoba jej właściciela, warto przyjrzeć się z bliska tej jednostce.

Phoenix 2

Yacht Phoenix 2 - 024" by Axou - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.



"Phoenix 2" został zamówiony przez Kulczyka w 2010 roku, z okazji swoich 60. urodzin. Statek został zbudowany przez renomowaną niemiecką stocznię Lürssen, która stworzyła takie jednostki jak największy na świecie jacht "Azzam" czy należący do Paula Allena - współzałożyciela Microsoftu - "Octopus". Należący do Kulczyka jacht mierzy 90 metrów długości, co klasyfikuje go w pierwszej czterdziestce największych jednostek tego typu. Dziób statku ozdobiony jest kilkumetrową figurą feniksa - autorstwa profesora Adama Myjaka z ASP - która ma ważyć aż sześć ton. Z tego powodu jacht musiał być dodatkowo wzmacniany i wyważony, ponieważ miał problemy ze statecznością. "Phoenix 2" rozwija prędkość do 18 węzłów.

Na superjachcie znajduje się sześć kabin, dzięki czemu może on pomieścić do 12 gości i 28 osób załogi. Na jego pokładzie znajdują się również takie dodatki jak basen z oddzielnym jacuzzi, sala kinowa czy miejsce do opalania. Wnętrze, wykończone w stylu Art Deco, zawiera między innymi prywatną kolekcję dzieł sztuki. Jednostka pływa pod banderą Malty. Istnieje możliwość wyczarterowania jachtu - koszt takiej przyjemności to około 800 tys. euro.



Tagi: Kulczyk, Phoenix 2, superjacht, Lazurowe Wybrzeże, Polska, Lurssen
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620