TYP: a1

Pogrzeb morski

piątek, 28 stycznia 2011
Weronika Morys

Pogrzeb morskiPogrzeb na morzu to jeden z najstarszych morskich rytuałów. Już Wikingowie spuszczali na wodę płonące łodzie z ciałami zmarłych wodzów. Zwłoki zatapiano wraz z najwspanialszym statkiem, wypełnionym bronią i przedmiotami osobistego użytku. W późniejszych wiekach morski pochówek polegał na wrzuceniu ciała zmarłego do wody w worku z płótna żaglowego. Obecnie rozsypuje się najczęściej prochy zmarłego lub zatapia urnę, która je zawiera.

Morski pogrzeb urządzany jest marynarzom i wszystkim związanym z morzem, których życzeniem było spocząć w słonych odmętach. Zgodnie z ceremoniałem morskim chowa się też osoby, których śmierć miała miejsce na morzu, a nie istnieje możliwość dotarcia do portu w czasie krótszym niż 24 godziny. Ceremonia odbywa się na wybranej jednostce pływającej, w miejscu i czasie, które ustala rodzina zmarłego. Najczęściej za urną czy prochami wrzucane są kwiaty, a jacht trzykrotnie okrąża miejsce pochówku przy sygnale syreny okrętowej.

W Polsce pogrzeby morskie nie są jeszcze tak popularne jak na Zachodzie. Krajowe przepisy nie uwzględniają niektórych sytuacji, na przyklad postępowania z prochami ludzkimi. Istnieje jednak w Polsce kilka firm, które zajmują się organizacją takiego pochówku.

Pogrzeb morski - Amerykańska Marynarka Wojenna

Pogbrzeb morski Pobrzeb morski
Pobrzeb morski Pobrzeb morski
Pobrzeb morski Pobrzeb morski
Pobrzeb morski Pobrzeb morski
Pobrzeb morski Pobrzeb morski

 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912