Od kilku dni można samodzielnie zwiedzać tereny dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Przygotowano oznakowaną trasę prowadzącą między najciekawszymi historycznie miejscami.
Otwarcie Stoczni jest efektem współpracy, jaką Stocznia Cesarska Developement - właściciel terenów dawnej Stoczni Cesarskiej nawiązała z Morską Fundacją Historyczną. W ramach współpracy opracowano Szlak Zwiedzania Stoczni Cesarskiej – na teren, który do tej pory można było zwiedzać tylko z przewodnikiem, może teraz wejść każdy. A kierując się szlakiem 13 tablic pozna historię, architekturę oraz losy ludzi związanych z tym miejscem.
Dzięki otwarciu przez właściciela Stoczni Cesarskiej terenu i najciekawszych historycznie i architektonicznie obiektów nasze wycieczki stały się ważną i dobrze ocenianą atrakcją dla turystów i mieszkańców Pomorza. Za pośrednictwem portali społecznościowych informacje o możliwości wejścia w tak nietypowe miejsca dotarły do kilkuset tysięcy ludzi. Wierzę, że dzięki temu uświadamiamy ludzi, że na terenach postoczniowych znajdują się wyjątkowe obiekty i należy zrobić wszystko, aby umożliwić ich rewitalizację i uchronić je przed całkowitą degradacją - mówi Jarosław Żurawiński, prezes Morskiej Fundacji Historycznej.
Szlak zaczyna się przy tablicy nr 1 (Sala BHP), a kończy pod stoczniowym żurawiem pod nr 13 gdzie można przeczytać “Manifest Stoczni Cesarskiej” dotyczący jej przyszłości. Zaczyna się umownie, bowiem trasa została pomyślana tak, aby można ją było przejść w dowolny sposób. Poprowadzono ja także przez najciekawsze miejsca na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej, z przystankami przy zabytkach, miejscach historycznych i związanych z ludźmi oraz z przemysłem okrętowym. Zobaczyć można m.in. Budynek Dyrekcji (najstarszy i jeden z największych budynków na tym terenie), Remizę, w której stoczniowa straż pożarna funkcjonowała nieprzerwanie do pierwszych lat XXI wieku czy ul. Narzędziowców, gdzie dowiedzieć się można np. że w stoczni powstawały nie tylko statki, ale również silniki i część wyposażenia jednostek. Miłośników techniki i przemysłowych wnętrz zainteresuje z pewnością Kuźnia, w której wnętrzu zobaczyć można imponujący XIX-wieczny młot kuźniczy o nacisku 800 t, służący do wykuwania precyzyjnych elementów (tzw. odkówek). Urządzenie działało jeszcze w 2015 r.
Tagi: Stocznia Cesarska, Gdańsk, zwiedzanie