TYP: a1

Nowe miasto na Pomorzu Zachodnim

środa, 1 czerwca 2016
Redakcja/MF
Dune City – taką, kojarzącą się z literaturą fantastyczną nazwę ma nosić nowe miasto, które w ciągu najbliższych 15 lat powstanie na Pomorzu Zachodnim, na wschód od Mielna. „Dune City” to jeden duży turystyczny projekt, który będzie obejmować obszar 40 hektarów.
Dune City
Fot. Firmus Group


Dune City powstanie na mierzei jeziora Jamno i Morza Bałtyckiego. Na wspomnianych 40 hektarach norweski deweloper postawi hotele, pensjonaty i wakacyjne wille, kompleksy sklepów, centra konferencyjne i lokale oferujące usługi związane z wypoczynkiem. Dune City ma stać się "całorocznym ośrodkiem rekreacji i turystyki", a także miejscem organizacji  kongresów i konferencji.

Teren pod inwestycję Firmus Group, inwestor Dune City zakupiła kilkanaście lat temu. Od lat 30. XX wieku aż do 1990 roku obszar ten należał do wojska i wykorzystywany był do celów wojskowych, ogrodzony i niedostępny dla ludności cywilnej. Prace planistyczne przy projekcie Dune City trwały 7 lat. Obecnie, jak poinformował Cezary Kulesza z Firmus Group, inwestor czeka na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Plan powinien być uchwalony w tym roku. W pierwszej kolejności (w 2018 roku) powstaną tutaj hotel na 300–400 pokoi oraz apartamenty. Docelowo w Dune City ma powstać około 10 tys. miejsc noclegowych a koszt inwestycji szacowany jest na około miliard euro. Całe miasto ma być gotowe w ciągu 10- 15 lat.

Projekt Dune City został przygotowany przez Studio Architektoniczne Sietnicki ze Szczecina. Na tegorocznych Światowych Targach Nieruchomości w Cannes otrzymał nagrodę „MIPIM Architectural Review Future Project Awards" w kategorii Regeneration i Masterplanning.
Tagi: Dune city, miasto, Mielno, Pomorze, turystyka, inwestycja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912