TYP: a1

Najgłębszy basen Europy zostanie otwarty już w październiku

piątek, 25 września 2020
Z mediów/Warszawa.naszemiasto.pl

Jakiś czas temu pisaliśmy, że najgłębszy basen w Europie powstaje w Polsce, w Mszczonowie pod Warszawą. Okazuje się, że obiekt zacznie działać najprawdopodobniej już w październiku!

Basen nazywa się Deepspot i mieści się w nim aż 8 tys. metrów sześciennych wody - tyle, co w 27 zwykłych 25-metrowych basenach. W najgłębszym miejscu tzw. tuby Deepspot ma ponad 45 m głębokości,  a dla amatorów nurkowania dostępna będzie także główna niecka o głębokości 20 m. Woda w basenie ma mieć temperaturę ok. 32 – 43 stopni Celsjusza. W obiekcie oprócz basenu znajdzie się m.in. podwodny tunel dla widzów, sale konferencyjne, szkoleniowe oraz, co ciekawe,  pięć dwuosobowych pokoi gościnnych umieszczonych poniżej lustra wody. Na dodatek główna ściana każdego z nich będzie szklaną taflą pozwalająca na oglądanie osób nurkujących. 

Basen został już próbnie napełniony wodą, odbyły się w nim już także pierwsze testowe nurkowania, obiekt ma zostać otwarty dla gości w drugiej połowie października. 
Deepspot to z pewnością atrakcja dla nurków i miłośników free divingu, może również służyć do szkoleń i ćwiczeń strażakom, wojskowym i innym służbom.


Po oddaniu do użytku polski Deepspot będzie najgłębszym basenem w Europie. Do tej pory prym najgłębszymi były NEMO33 koło Brukseli (33 m, otwarty w 2004 roku) i włoski Y-40 Deep Joy koło Padwy (42,15 m, otwarty w 2014 roku).  

 

Tagi: basen, Deepspot
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 września

Po zwycięstwie w regatach Plymouth-Vilamoura-Plymouth już na Kanale La Manche w silnym wietrze "Almatur II" łamie maszt; po prowizorycznej naprawie jachtu kontynuuje żeglugę do Dover, tuż przed portem w wyniku wywrotki jacht zatonął, a załogę uratowano.
wtorek, 20 września 1983
Rozpoczęły się pierwsze po II wojnie światowej regaty o Puchar Ameryki; wszystkie wyścigi wygrała "Columbia" z Briggsem Cunninghamem jako skipperem.
sobota, 20 września 1958
W Hamburgu został zwodowany "Passat", bark przeznaczony dla armatora Ferdinanda Leisza; przez lata żeglował do Australii i Ameryki Południowej, a obecnie pełni funkcję statku muzeum w Travemuende.
środa, 20 września 1911