Morze zabiera, morze daje… Tym razem kapryśny Bałtyk podmywając brzeg w Łukęcinie odsłonił szczątki pradawnego lasu.
Jak poinformowało Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, około 5-6 metrów poniżej warstwy piasku akumulowanego przez tysiące lat ukazała się kilkudziesięciocentymetrowa warstwa organiczna, złożona z mocno zbitego torfu i fragmentów konarów drzew. Warstwa rozciąga się na długość kilkudziesięciu metrów .
Teoria głosi, że niegdyś w tym miejscu znajdował się las. A ciekawostką jest to, że dwa lata temu właśnie niedaleko tego miejsca natrafiono na róg tura - dziś można go obejrzeć we wspomnianym muzeum – i narzędzie wykonane z rogu w formie motyki datowane na okres mezolitu lub wczesnego neolitu (VI - IV tys lat p.n.e - obecnie w Muzeum Narodowym w Szczecinie).
„Po wymarciu lasu, być może w wyniku niewielkich zmian klimatycznych organiczne szczątki przykryte zostały grubą warstwą piasku tworzącą obecnie wydmy. Niestety nie jesteśmy w stanie dokładnie ustalić wieku lasu. Do tego byłyby potrzebne badania radiowęglowe C14, lub badania dendrochronologiczne” – poinformowało Muzeum na swoim profilu FB.
O odkryciu tej niezwykłej warstwy geologicznej poinformował Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej pan Adam Panońko – mieszkaniec Dziwnowa.
Tagi: las, Bałtyk, odkrycie