TYP: a1

Kiedy w sieci znajdziesz skarb

środa, 25 listopada 2020
Z mediów/Blue Life

To brzmi prawie jak z bajki. Rybacy wypłynęli w morze, zarzucili sieci, ciągnęli, ciągnęli, sieci były ciężkie więc spodziewali się masy ryb. Jednak w sieci znajdował się...

 

W tym momencie w bajkach pojawia się syrena, butla z dżinnem albo chociaż złota rybka. W realu jednak pojawił się...skarb. I to prawdziwy, a choć przyjął formę nie złotych sztabek czy dublonów, jest nie mniej cenny. Bo tak się składa, że rybacy zbiorowymi siłami wyciągnęli z Morza Egejskiego posąg. Antyczny, z brązu, przedstawiający postać kobiety i ważący, bagatela, jakieś 300 kilogramów. 

 

Żeby było zabawnie, połowu dokonali rybacy tureccy a wyłowiony posąg jest bliźniaczą rzeźbą figury znanej jako Pani z Kalymnos, co każe przypuszczać, że rybacy w swojej miłości do owoców morza zapuścili się na nielegalne połowy na greckich wodach terytorialnych Morza Egejskiego. 

Do zbadania znaleziska wysłani zostali archeolodzy z Muzeum Marmaris. Na razie wiadomo, że więcej szczegółów dotyczących znaleziska poznamy po przeprowadzeniu badań. 
Co ciekawe, wspomniana „Pani z Kalymnoś” została odnaleziona w podobny sposób – w 1995 r. wyłowiona została przez rybaków zarzucających sieci w wodach między Pserimos i Kalymnos. Obecnie posąg po pracach konserwatorskich, jest wystawiany w Muzeum Kalymnos.

Tagi: posąg, antyk, Morze Egejskie, archeologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912