TYP: a1

Chcesz być szczęśliwy — przeprowadź się do Gdyni

środa, 14 września 2022
Hanka Ciężadło

Ewentualnie do Gdańska. Takie wnioski można wysnuć z plebiscytu przeprowadzonego niedawno przez jeden z polskich serwisów obrotu nieruchomościami. Okazuje się, że to właśnie w Gdyni mieszkają najszczęśliwsi Polacy. Gdańsk zajął w tym rankingu zaszczytne drugie miejsce.

Jak wyglądało badanie?

Poziom zadowolenia z życia mieszkańców różnych miast oceniano w piętnastostopniowej skali uwzgledniającej różne aspekty. Gdynia uzyskała najwyższy wynik – było to 4,03 pkt, Gdańsk – 3,96 pkt, a taki na przykład Kraków, gdzie mieści się siedziba naszego portalu – tylko 3,69 pkt.

W plebiscycie wzięło udział 35 tysięcy respondentów. Czy to dużo? To zależy: sama tylko populacja zwycięskiej Gdyni liczy 244 000 mieszkańców (stan na koniec ubiegłego roku), co stawia ją na dwunastym miejscu w Polsce. Prym dzierży oczywiście Warszawa, gdzie mieszka już niemal milion osiemset tysięcy osób. W tym kontekście trudno uznać 35 tys. za reprezentatywną próbkę. Mimo wszystko pierwsze miejsce zawsze cieszy. Przyjrzyjmy się zatem, co sprawia, że mieszkańcy nadmorskich miast uważają się za tak szczęśliwych?

„Morza szum, ptaków śpiew...”

… złota plaża pośród drzew. Możliwość oglądania morza z okna z pewnością pozytywnie wpływa na samopoczucie. Najważniejszym czynnikiem determinuącym poczucie szczęścia nie były jednak okoliczności przyrody, ale komunikacja miejska – tak przynajmniej uznało 39% ankietowanych. Środowisko naturalne znalazło się na drugim miejscu. Największą uciążliwością obniżającą poziom satysfakcji z życia okazały się natomiast koszty życia.

Czy zatem Gdynia to rzeczywiście najlepsze miasto do życia w Polsce? Nie nam to oceniać. Coś jednak musi być na rzeczy, bo to nie pierwszy raz, gdy zajmuje ona czołowe lokaty w podobnych zestawieniach. Przypomnijmy, że Gdynia wygrywała już w 2011, 2013 i 2015 roku w rankingach organizowanych przez Radę Monitoringu Społecznego.

Warto też nadmienić, że jest to miasto, które może poszczycić się największą liczba słonecznych dni w roku. Nie oznacza to, że jest tam najcieplej (bo nie jest). Fakt, że słońce wychodzi zza chmur częściej, niż w innych lokalizacjach, może jednak mieć pewien wpływ na poziom optymizmu. I tego się trzymajmy, pozdrawiając mieszkańców wybrzeża z zasnutego chmurami południa Polski. 

Tagi: Gdynia, szczęście, morze, Bałtyk, badanie, ranking, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912