TYP: a1

WWF przegrało z Norwegią

czwartek, 20 lutego 2025
Hanka Ciężadło

Czy można być niezależnym ekspertem we własnej sprawie? W Norwegii można. Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody przegrał z norweskimi władzami sprawę sądową, w której zaskarżał fakt, iż opinie o szkodliwości eksploatacji podmorskich złóż mają wydawać ci sami ludzie, którzy otrzymują koncesje.

Po do komu naukowcy?

Górnictwo morskie oddziałuje na przyrodę w znacznie większym stopniu, niż to lądowe, co wynika ze specyfiki środowiska wodnego. Potrzeby ludzkości jednak rosną, zwłaszcza te dotyczace pierwiastków ziem rzadkich, dlatego możliwość pozyskiwania ich z podwodnych złóż wydaje się tak obiecująca. Podejmując takie działania, trzeba jednak mieć na uwadze nie tylko doraźny zysk, ale dłuższą perspektywę. Dlatego właśnie badania dotyczące zagrożeń środowiskowych wynikających z eksploatacji złóż są tak ważne - i dlatego powinni je przeprowadzać naukowcy.

Mimo to norweski sąd uznał, że podmioty starające się koncesję będą umiały odłożyć na bok chęć zysku i wystawią rzetelną opinię – na przykład taką, która uniemożliwi im eksploatację złoża. Przedstawiciele WWF nie mają aż takiej wiary w ludzkość, dlatego postawili wniosek, by badania prowadziły niezależne instytucje.

Co będzie dalej?

Jeszcze w trakcie procesu wyszło na jaw, że analizy, na podstawie których wydano koncesje, są niepełne. Mimo to sąd stwierdził, że zgody na poszukiwanie i eksploatację metali ziem rzadkich, jakich udzieliły władze w Oslo, są ważne.

Ekolodzy przegrali, chociaż nie do końca, bowiem w sprawie nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji: okazało się, że na odsiecz morskim ekosystemom przybyli... politycy (a mówiąc dokładniej – wybory). Obecny rząd w Norwegii jest mniejszościowy; mimo to musi się zmierzyć z ustaleniem budżetu na 2025 rok, zaś jedna z partii uzależniła swoje poparcie dla niego od wstrzymania koncesji do końca kadencji obecnego rządu. Wybory są 8 września; po tym terminie można sie spodziewac kolejnej odsłony sporu.

 

Tagi: Norwegia, WWF, sąd, górnictwo, koncesje, minerały
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 lutego

22 lutego 2021 na Kilimandżaro ginie Aleksander Doba – polski inżynier i podróżnik, który jako pierwszy człowiek na świecie samotnie opłynął kajakiem przez Atlantyk, polegając wyłącznie na sile własnych mięśni. W 2015 r. w plebiscycie National Geographic
poniedziałek, 22 lutego 2021
W Krakowie rozpoczął się XX Jubileuszowy Międzynarodowy festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2001. Grand Prix festiwalu zdobył Jerzy Porębski.
czwartek, 22 lutego 2001
W Sewilli umiera Amerigo Vespucci (urodzony 09.03.1451 r.).
niedziela, 22 lutego 1512