TYP: a1

Roman Paszke w porcie

sobota, 7 stycznia 2012
Weronika Morys

Fot. Antoine Hubert
Kapitan Roman Paszke, którego katamaran uległ awarii u wybrzeży Patagonii, dopłynął szczęśliwie do portu Rio Gallegos. Przez dobę żeglarz walczył o ocalenie jachtu, a sytuacja robiła się już na tyle poważna, że rozważał nadanie sygnału mayday. Kpt. Paszke jest zmęczony, ale czuje się dobrze.


Do awarii doszło w piątek, w odległości 314 mil morskich od przylądka Horn. Z niewiadomych przyczyn uszkodzeniu uległ lewy pływak, poniżej linii wodnej. Zalane zostały dwa ważne przedziały - maszynowy i nawigacyjny, a następnie trzeci w części rufowej. Pompy cały czas pracowały, ale zatykały się pod nadmiarem wody.

Decyzje dotyczące dalszych planów rejsu zostaną podjęte po przeanalizowaniu zniszczeń części podwodnej jachtu.

Więcej informacji: paszke360.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912