TYP: a1

Jak technologia NASA pomaga rekinom

wtorek, 16 lutego 2021
Z mediów/Portal Morski

Czy projekt obywatelski może pomóc uratować zagrożony gatunek? Tak, zwłaszcza jeśli przy tym wykorzystuje się technologię NASA.


 

Rekin wielorybi należy do zagrożonych gatunków a jego populacja dramatycznie maleje – według szacunków w ciągu ostatnich 75 lat liczba rekinów spadła o ponad 50 proc. Choć rekiny są pod ochroną, wciąż padają ofiarami połowów, zwłaszcza ze względu na płetwy, z których robi się niezwykle popularną w niektórych regionach Azji zupę. Nie sprzyja także rekinom technika, bo zagrażają im odwierty ropy naftowej i gazu, kolizje statków czy wreszcie zmiany klimatu.

Projekt naukowy, o jakim wspomnielismy na początku, a którego celem jest pomoc rekinom nazywa się Wildbook for Whale Sharks. To internetowa baza danych ze zdjęciami wykorzystująca technologię NASA do identyfikacji rekinów wielorybich w oparciu o specyficzne ubarwienie ich skóry. Ludzie z całego świata, nie tylko naukowcy, ale też zwykli uczestnicy wycieczek udostępniają zdjęcia, które są wykorzystywane do określania lokalizacji skupisk oraz tras migracji rekinów. A to może przyczynić się do planowania strategii ochrony terenów lęgowych tego gatunku. Baza w tym momencie zawiera około 70 000 zgłoszeń z ponad 50 krajów. I jest jednym z największych na świecie projektów crowdsourcingowych w zakresie ochrony przyrody.

Co ciekawe, wykorzystywana w projekcie technologia została po raz pierwszy opracowana dla NASA do programu Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Algorytmy służące analizie sprawdzają się również w przypadku identyfikacji rekinów wielorybich, ponieważ jak się okazuje, plamy na skórze ryb tworzą wzory podobne do gwiazd na nocnym niebie.


Żródło: CNN, Call to Earth

 

Tagi: rekin, NASA
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 18 stycznia

Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894