TYP: a1

Puck pod żaglami: rozdano prawie 40 zestawów medali w klasach nieolimpijskich, a od jutra rywalizację w Mistrzostwach Polski rozpoczynają klasy olimpijskie

poniedziałek, 2 września 2024
Informacja prasowa PZŻ

To było prawdziwie żeglarskie święto na Zatoce Puckiej. Ponad 400 zawodniczek i zawodników zakończyło rywalizację o medale w pierwszej części Mistrzostw Polski. Regaty rozpoczęły się i zakończyły słabym wiatrem, ale w sobotę wyścigi napędziła dobra żeglarska pogoda. Ostatecznie w każdej klasie rozegrano od 6 do 9 wyścigów.

W klasyfikacji U19 klasy iQFOiL zwyciężył Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski) wśród mężczyzn i Maria Rudowicz (UKS Szturwał Kalisz) wśród kobiet.

-Trenowałam teraz ciężko przez ostatnie miesiące, więc jestem bardzo zadowolona, że się udało – mówi Marysia i opowiada o dalszych planach: - Moim największym marzeniem jest pojechać na igrzyska olimpijskie, chyba każdy żeglarz o tym marzy. W tym roku mamy jeszcze Mistrzostwa Świata i na razie na tym się skupiam. To mój ostatni rok w kategorii U17, więc chcę go maksymalnie wykorzystać.

W kategorii U15 złotymi medalistami zostali Wojtek Gałecki (Sopocki Klub Żeglarski) i Julia Przybył (Uczniowski Jacht Klub Sportowy Szturwał).

Nie zawiodły pretendentki do medalu w klasie 29er, tegoroczne multimedalistki regat międzynarodowych Alicja Tutkowska i Alicja Dampc (YKP Gdynia/ CHKZ Chojnice), które zwyciężyły zarówno w klasyfikacji kobiet, jak i w generalnej. Wśród załóg męskich najlepsi okazali się Szymon Kolka i Mateusz Gąsiorowski (YKP Gdynia), a w kategorii U17 duet braci - Ignacy i August Sobczak (Sailing Legia/ Chkż Chojnice), z których pierwszy ma dopiero 12 lat!

Katamarany to od dawna specjalność klubu UKS Navigo i to właśnie załogi z Sopotu zapełniły najwyższe stopnia podium w klasach Nacra 15 i Hobie Cat. W tej pierwszej zwyciężyli Michał Trafalski z Józefem Krasowskim, a w drugiej Roksana Hrycyna i Maciej Cesarz.

Na klasie Moth przez całe regaty niepokonany był Maciej Żarnowski (UKS Navigo), który wygrał 6 z 7 wyścigów, choć jak mówi, zwycięstwo nie było oczywiste:

- Rywalizacja była bardzo wyrównana. Regaty były dla mnie bardzo wymagające i psychicznie, i fizycznie. Konkurencja była blisko. W zasadzie tylko w jednym wyścigu na górnym znaku byłem pierwszy, więc wcale nie dominowałem.

W klasie Europa złoty medal zdobył Jeremi Zimny (Wolsztyński Klub Żeglarski), w wśród kobiet Weronika Folmer (Klub Sportowo – Turystyczny Elektryk Grudziądz).

Trzeci z rzędu złoty medal Mistrzostw Polski w klasie ILCA 6 zdobył Filip Olszewski (MKS Dwójka Warszawa). 

- Chłopaki potrafią mi dopiec, ale łatwo się nie daję. Zawsze będę walczył o każdy metr, o każdy punkt, do samego końca – mówi Filip, który już jutro rozpocznie zmagania w drugiej części mistrzostw Polski, tym razem w olimpijskiej ILCA 7: - Po to trenuję, po to dużo czasu spędzam na wodzie i czuję się przygotowany. Poza tym codziennie wypoczywam wieczorami, więc jestem zregenerowany i gotowy na kolejne mistrzostwa.

 

Bracia Szczukowcy Jeremi i January (CHKŻ Chojnice) zwyciężyli w klasie 420, a mistrzami Polski U17 zostali Mikołaj Głąb i Mateusz Budzisz (Nauticus Fundacja Promocji Sportów Wodnych).

Klasa ta jest przygotowującą do olimpijskiej 470 i to zawodnikom klasy 420 przyglądała się Jolanta Ogar – Hill, srebrna medalistka olimpijska z Tokio, która zajmuje się szkoleniem w klasie 470.

- Taki moment mistrzostw Polski klas nieolimpijskich jest idealnym czasem, żeby podejrzeć młodych żeglarzy. Dużo mojej uwagi skupionej jest również na trenerach. Jest przestrzeń, by z nimi porozmawiać, poznać ich wizje na przyszłość, jakie mają spostrzeżenia, co można zmienić – mówi Jolanta, która uczestniczy w ministerialnym projekcie „Super trener” dedykowanym dla olimpijczyków lub medalistów mistrzostw Europy i mistrzostw świata klas olimpijskich. Tłumaczy, dlaczego interesuje się klasą 420:

- Przyglądam się rozwoju tej klasy, ponieważ to organizm połączony. Im lepsi żeglarze wyjdą z 420 technicznie i merytorycznie, tym nam na 470 będzie łatwiej i będziemy rozpoczynać z wyższego poziomu. Zależy nam, żeby ujednolicić myśl szkoleniową już na poziomie 420.

W rozpoczynających się jutro Mistrzostwach Polski klas olimpijskich wystartuje ponad 200 zawodników i zawodniczek, najwięcej w klasach ILCA 6 i ILCA 7: odpowiednio 53 i 72 łódki. Zobaczymy również 470 Mikst, IQFoil, 49er i 49erFX.

Ciekawie zapowiada się rywalizacja w kobiecej ILCA 6. Tytuł mistrzyni Polski będą próbowały odebrać Wiktorii Gołębiowskiej (UKŻ Wiking) aktualna olimpijka Agata Barwińska (SSW MOS Iława) olimpijka z Tokio Magdalena Kwaśna (Chojnicki Klub Żeglarski), a także Lilly May Niezabitowska (Stowarzyszenie YK Kotwica Tarnobrzeg), która jest mistrzynią Europy juniorów U21.

Olimpijki z Paryża zobaczymy również w 49erFX. Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Sandra Jankowiak (AZS Poznań) zmierzą się z aktualnymi brązowymi medalistkami mistrzostw świata juniorów Gabrielą Czapską i Hanną Rajchert (KS Spójnia Warszawa). Ciekawa rywalizacja zapowiada się w kategorii U23 klasy iQFOiL. Igor Lewiński i Michał Polak (obaj Gdański Klub Żeglarski) oraz Stanisław Trepczyński (SKŻ Sopot) to utytułowani młodzi windsurferzy z apetytami na złoty medal.

 

Wyścigi rozpoczną się już jutro i potrwają do czwartku 5 września.

Wyniki wszystkich kategorii I części Mistrzostw Polski – klas nieolimpijskich: https://tiny.pl/26j1y3xr

Strona II części Mistrzostw Polski: https://tiny.pl/45sg24n9

Fot. Bartosz Modelski

 

Organizatorem Mistrzostw Polski w Sprincie, klasach olimpijskich i nieolimpijskich oraz Wingfoil jest Polski Związek Żeglarski.

Współorganizatorem wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego, a gospodarzem Miasto Puck.

Partnerem Głównym jest PGE Polska Grupa Energetyczna, a Partnerem Motoryzacyjnym Plichta Volkswagen Samochody Dostawcze / Grupa Plichta.

Wśród Partnerów znajdują się także Ministerstwo Sportu i Turystyki, Unique Boutique, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Porcelana Stołowa Lubiana, Texet Polska oraz Invest Puck.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują Wirtualna Polska, żeglarski.info, nowezagle.pl oraz Tawernaskipperów.pl.

Patronat honorowy nad Mistrzostwami objął Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk. 

0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 stycznia

Pod Portobello w Panamie umiera sir Francis Drake; początkowo korsarz w służbie królowej Elżbiety I; odbył podróż dookoła świata w kierunku zachodnim ("Golden Hind"). W 1581 r. otrzymał tytuł szlachecki, później w 1587 r. rozbił flotę hiszpańską, przygoto
niedziela, 28 stycznia 1596