TYP: a1

Spotkania podczas 2 SPORTS FILM FESTIVAL

środa, 28 listopada 2012
Informacja prasowa

Marek Kamiński
Podczas 2 SPORTS FILM FESTIVAL, który rozpocznie się w Warszawie i Krakowie już w piątek, 30.11, a we Wrocławiu w środę, 5.12, zaplanowane są liczne spotkania z przedstawicielami świata sportów ekstremalnych, podróżnikami, twórcami filmów i gośćmi specjalnymi.

W Krakowie przy okazji projekcji filmu otwarcia – ZAGINIONEGO – odbędzie się spotkanie z Leszkiem Cichym, który zapowie projekcję, a także spotka się z widzami po seansie. Wybitny himalaista, pierwszy człowiek, który wszedł na szczyt Mount Everest zimą, pierwszy Polak, który zdobył Koronę Ziemi, wraz z Górą Kościuszki, Piramidą Carstensza, Elbrusem i Mont Blanc spotka się także z widzami w Warszawie. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 1.12, w Południku Zero (ul. Wilcza 25) - także po projekcji filmu ZAGINIONY.

Na festiwalu zagoszczą również inne znane nazwiska, m.in Marek Kamiński, podróżnik, polarnik i odkrywca. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz czterech filmów: EKSPEDYCJA WISŁA, WHITEOUT – WYPRAWA POZA CIEŃ, RAZEM NA BIEGUN oraz Z POLĄ PRZEZ POLSKĘ. Przy okazji warszawskiej projekcji filmu ODDECH spotkamy się z Olą Sulkiewicz, wielokrotną rekordzistką Polski w nurkowaniu na zatrzymanym oddechu w dyscyplinach basenowych i międzynarodowym sędzią AIDA. W Krakowie temu samemu filmowi towarzyszyć będzie spotkanie z Mateuszem Maliną, wicemistrzem świata i rekordzistą Polski; natomiast we Wrocławiu gościem będzie Bartosz Morawiec. Kolejna wyjątkowa postać to Krzysztof Starnawski, jeden z najsłynniejszych polskich sportowców ekstremalnych, płetwonurek oraz speleolog. Podczas spotkań w Warszawie i Krakowie wyjdzie od Tatr polskich i sięgnie po nowe problemy w Hranickiej Propasti i Meksyku. Zdobywczyni najnowszego rekordu Polski w nurkowaniu głębokim, Elżbieta Benducka, zawita do klubów festiwalowych w Krakowie i Warszawie – tu będzie jej towarzyszył Marcin Chochorowski z zespołu wspierającego.

W ramach sekcji TATRY GÓRĄ, której patronuje Tatrzański Park Narodowy, zostanie zaprezentowanych 10 tytułów. Przy okazji projekcji odbędą się spotkania z zaproszonymi gośćmi, m.in. z dr Pawłem Skawińskim, dyrektorem TPN oraz Szymonem Ziobrowskim i Filipem Ziębą również z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ponadto, na spotkaniach pojawią się: Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO, Rafał Ratajszczak, dyrektor

Leszek Cichy na Mount Everest
wrocławskiego ZOO oraz przedstawiciele ZOO z Krakowa. Przy okazji filmu SZTUKA WOLNOŚCI w Krakowie odbędzie się spotkanie „Tatry - przepustka w góry wysokie”, podczas którego w dyskusji udział wezmą himalaiści z Zakopanego.

Sekcja SPORT BEZ FIKCJI to cztery filmy dokumentalne zrealizowane przez członków redakcji sportowej Canal+. Seansom W KADRZE – KOREA 2002, PRZERWANEGO SNU, ŁAZIENKOWSKA 2/3 oraz O KROK OD PUCHARU towarzyszyć będą spotkania z ich twórcami: Tomaszem Smokowskim, Grzegorzem Milko, Marcinem Rosłoniem i Rafałem Nahornym.

Udział w festiwalu potwierdziły także czołowe polskie kluby futbolu amerykańskiego: WARSAW EAGLES oraz DEVILS WROCŁAW, a także drużyna kobieca: WARSAW SIRENS. Dowiemy się jak wyglądała historia futbolu amerykańskiego w Polsce i poznamy tajniki gry. Z kolei w kulisy sportów motocyklowych wprowadzą Mariusz Kalista i Piotr Betlej. W pubie Czeski Film (Wrocław, ul. Kiełbaśnicza 2) podczas spotkania po projekcji goście zaprezentują film pokazujący charakterystykę wyścigu na wyspie oraz klip ze startu Piotrka Betleja. Zobaczymy również zdjęcia/skany notatek dotyczących opanowania toru.

Z pasjonatami biegania spotkają się Piotr Kuryło – ultramaratonista, laureat Kolosa za bieg wokół kuli ziemskiej oraz Marek Tronina z Maratonu Warszawskiego, który w odbywa się w stolicy od 1979 roku.

Oprócz spotkań z gości, widzowie będą także mieli okazję obejrzeć krótkometrażowe filmy amatorskie

Krzysztof Starnawski
poświęcone sportom ekstremalnym. Projekcje podzielone są na dwa bloki: tematem pierwszego jest nurkowanie, w drugim znalazły się produkcje nadesłane na konkurs organizowany w ramach festiwalu. Na laureatów czekają nagrody ufundowane przez sponsorów i patronów: GoPro, EcoCar oraz Canal+.

Wydarzenia będą miały miejsce w klubach festiwalowych, którymi są: w Warszawie Południk Zero (ul. Wilcza 25) oraz Ukryte Miasto (ul. Noakowskiego 16), w Krakowie Klub u Louisa (Rynek Główny 16), we Wrocławiu pub Czeski Film (ul. Kiełbaśnicza 2).

Więcej informacji o spotkaniach można znaleźć na stronie festiwalu: http://festival.360stopni.org/category/wydarzenia/spotkania/.

Organizatorami festiwalu są: MAYFLY SP. Z O. O., dystrybutor filmowy z 10-letnią tradycją, wyrosły z rozpowszechniania klasyki filmowej, obecnie rozporządzający prawami do dzieł w 5 seriach wydawniczych oraz 360 STOPNI, seria wydawnicza książkowo-filmowa, w ramach której od 2008 r. organizowane są festiwale, przeglądy, spotkania, premiery i wydarzenia poświęcone sportom ekstremalnym.

Pierwsza edycja Festiwalu w maju 2008 r. zgromadziła ponad 12 tysięcy widzów. Patronat nad tegorocznym wydarzeniem objęli: Prezydent m.st. Warszawy, Polski Komitet Olimpijski, CANAL+ Sport, Off.sport.pl, Antyradio, Aktywni.pl, Climb.pl, Divinglog.pl, Globtroter.pl, Magazyn Górski, Planeta Gór, Portalgorski.pl, Sailbook.pl, Scigacz.pl, Tawerna Skipperów.

Partnerem festiwalu jest Tatrzański Park Narodowy.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 19 stycznia

Zakończenie rekordowego samotnego rejsu dookoła świata Francisa Joyna na IDEC 2; czas trwania rejsu to 57 dni, 13 godzin, 34 minuty i 6 sekund.
sobota, 19 stycznia 2008