TYP: a1

Rok olimpijskich sukcesów

wtorek, 11 grudnia 2012
Informacja prasowa
W miniona sobotę 8 grudnia 2012 w warszawski hotelu BOSS odbyła się żeglarska gala zamykająca sezon 2012. Organizatorami gali byli Polski Związek Żeglarski, Polskie Stowarzyszenie Klasy Laser oraz Kredyt Bank.

Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia nagród i wyróżnień dla najlepszych zawodników i zwycięzców Pucharu Polski klasy Laser. Zawodniczką i Zawodnikiem Roku tej klasy zostali olimpijczycy z Londynu Anna Weinzieher i Kacper Ziemiński, a Trenerem Roku Wojciech Janusz. Szczególną nagrodę, za całokształt pracy trenerskiej otrzymał pan Andrzej Lutomski, który wychował już kilka pokoleń wybitnych polskich żeglarzy.

Część główna imprezy rozpoczęła się od bardzo symbolicznego wydarzenia. Zaproszeni goście cofnęli się na chwilę w czasie, aby jeszcze raz przeżyć największe sukcesy sportowe Mateusza Kusznierewicza. Krótki pokaz zdjęć od momentu rozpoczęcia żeglugi na klasie Finn, przez największy sukces sportowy polskiego żeglarstwa, czyli złoty medal olimpijski w Atlancie w roku 1996 i nie mniej ważny brąz w Atenach, a skończywszy na 8 latach wspaniałej żeglugi z Dominikiem Życkim w klasie Star. Nasz najbardziej utytułowany żeglarz startem w Londynie postanowił zamknąć olimpijski etap swojego życia. O karierze Mateusza w kilku zdaniach opowiedział redaktor naczelny magazynu Żagle Waldemar Heflich. Zawodnik otrzymał podziękowania od Polskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sam bohater zaprosił na scenę i podziękował kilku ważnym dla niego osobom, które w znaczący sposób wpłynęły na jego karierę, między innymi ojcu Zbigniewowi Kusznierewiczowi oraz Dominikowi Życkiemu, z którym spędził na jednym pokładzie, zdobywając wiele tytułów, ostatnie lata.


W dalszej części uroczystości przenieśliśmy się na chwilę ponownie do Londynu i Weymouth. Wspaniałe zdjęcia z akwenu olimpijskiego przypomniały nam chwile radości jakie dostarczała nam cała Kadra Olimpijska.

Ale rok 2012 to nie tylko medale olimpijskie. Łącznie polscy zawodnicy zdobyli w tym roku 37 medali Mistrzostw Świata i Europy, a najbardziej znaczące z nich zostały wyróżnione nagrodami: Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki – Mistrzowie Europy w klasie Star, Piotr Myszka – brązowy medalista Mistrzostw Europy w klasie RS:X, Paweł Tarnowski – Mistrz Świata i Europy Juniorów w klasie RS;X, Michał Jodłowski – Mistrz Europy Juniorów i srebrny medalista Mistrzostw Świata Juniorów w klasie Finn, Agata Barwińska – brązowa medalistka Mistrzostw Europy Juniorów w klasie Laser Radial oraz Aleksander Arian – brązowy medalista Mistrzostw Świata Juniorów w klasie Laser.

Kolejnymi nagrodami były tytuły najlepszych żeglarzy roku. Bez niespodzianek wszystkie tytuły zgarnęli zawodnicy team’u RS:X. Żeglarką Roku została Zofia Klepacka, Żeglarzem Roku Przemysław Miarczyński, a Trenerem Paweł Kowalski. Ich wielki, olimpijski sukces sprawił, że kapituła przyznająca wyróżnienia nie musiała zbyt długo obradować. Do grona nagrodzonych dołączył jeszcze Paweł Tarnowski, który został Nadzieją Roku. Statuetki wręczali Prezes PZŻ Wiesław Kaczmarek, Wiceprezes Piotr Hlavaty oraz Sekretarz Generalny Zbigniew Stosio.

W ostatniej części gali wręczone zostały nagrody specjalne głównego sponsora dla najlepszych zawodników Kredyt Bank Polish Sailing Team. Prezes Maciej Bardan uhonorował Przemysława Miarczyńskiego oraz Pawła Kowalskiego, a specjalną nagrodę Fair Play otrzymał Piotr Myszka za to, iż do samego startu Igrzysk Olimpijskich pomagał swojemu przyjacielowi Przemkowi jak najlepiej przygotować się do walki o medal. Polski Związek Żeglarski podziękował również Kredyt Bankowi za ogromne wsparcie naszej reprezentacji w przygotowaniach olimpijskich.


Część oficjalna gali zakończyła się wspólnym zdjęciem wszystkich uczestników po czym rozpoczął się bankiet. Wyróżnieni udzielali wywiadów, pozowali do zdjęć odpowiadali na pytania licznie zgromadzonych dziennikarzy.

W ten sposób Polski Związek Żeglarski podsumował i zamknął pełen sukcesów sezon 2012. Oby kolejne lata były równie udane.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 19 stycznia

Zakończenie rekordowego samotnego rejsu dookoła świata Francisa Joyna na IDEC 2; czas trwania rejsu to 57 dni, 13 godzin, 34 minuty i 6 sekund.
sobota, 19 stycznia 2008