TYP: a1

Rok 2014 rokiem admirała Józefa Unruga - inauguracyjne spotkanie poświęcone Admirałowi już w najbliższy piątek

czwartek, 15 maja 2014
Informacja prasowa
Józef Unrug
Admirał Józef Unrug, fot. ze zbiorów Mariusza Borowiaka

W piątek 16 maja o godz. 17 w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego w Gdyni odbędzie się spotkanie inaugurujące cykl poświęcony admirałowi Józefowi Unrugowi. Gośćmi specjalnymi spotkania będą prawnuk Admirała Artur Unrug oraz Katarzyna Rodziewicz - niestrudzona propagatorka postaci Admirała, a jednocześnie obecna właścicielka rodowego majątku Unrugów w Sielcu pod Bydgoszczą.


Józef Unrug był przed wojną przez wiele lat dowódcą polskiej floty wojennej. Dowodził obroną Wybrzeża w 1939 roku. Po wojnie pozostał na emigracji. Dla polskiego żeglarstwa przedwojennego Unrug był postacią równie zasłużoną co gen. Mariusz Zaruski. Admirał był pierwszym komandorem Yacht Klubu Polski Gdynia, współzałożycielem Jacht Klubu Morskiego Gryf i wspierał aktywnie działalność Oficerskiego Yacht Klubu, do którego tradycji nawiązuje obecnie Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica.

Rok 2014 to „Rok admirała Józefa Unruga”. Aby przybliżyć postać Admirała Yacht Klub Polski Gdynia wspólnie z Pomorskim Związkiem Żeglarskim i Fundacją Helios przygotowali specjalny program poświęcony Józefowi Unrugowi. Od 19 maja do 11 listopada 2014r. w siedzibie Fundacji Helios (budynek Jacht Klubu Morskiego Gryf w gdyńskiej marinie) otwarta będzie wystawa „Admirał Józef Unrug – człowiek, marynarz, żeglarz”, na którą składa się ponad setka jego unikalnych zdjęć, przedmioty osobiste, a nawet jego głos. Wystawa czynna będzie codziennie w godz. 10 – 18. Ponadto zaplanowany został cykl spotkań poświęconych Admirałowi. Spotkania odbywać się będą w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego przy al. Jana Pawła II 11 w Gdyni (wejście od Skweru Kościuszki, budynek YKP GDYNIA, naprzeciw okrętu „Błyskawica”). Wstęp na spotkania oraz na wystawę jest wolny. Zapraszamy!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912