TYP: a1

Jubileusz na 102

wtorek, 9 sierpnia 2011
Jerzy Klawiński
Dziesiąte regaty Pucharu Polski Jachtów Kabinowych Augustów Cup i Puchar Burmistrza Augustowa już za nami. Ci, którzy tym razem ominęli jedną z najpopularniejszych imprez cyklu, powinni bardzo żałować i to z wielu powodów!

Gościnny Port Szekla podjął w pierwszy weekend sierpnia 59 załóg z całej Polski. Okrągły jubileusz augustowskich regat i tradycyjna popularność imprezy sprawiły, że gospodarze specjalnie przygotowali się na przyjazd regatowych gości. Zmobilizowani sponsorzy dostarczyli cennych nagród, a szefowie klubu Wodnego Szekla ściągnęli nawet specjalnie z Suwałk zabezpieczenie WOPR (bardzo sprawne!). Komisja sędziowska pod wodzą Jarosława Bazylki sprawnie zorganizowała dwudniowe zmagania (6 wyścigów), a walka na wodach Necka rozpaliła serca licznych zawodniczek i zawodników. Co warto odnotować – licznie stawili się miejscowi „ściganci” i odegrali niepoślednią rolę w poszczególnych klasach.

Przy niezbyt silnym wietrze (2 – 3B) i słonecznej pogodzie pierwszego dnia rozegrano cztery wyścigi, które ukształtowały pierwszą czołówkę regat. Na koniec wyścigów ową czołówkę czekała niespodzianka – sędziowie zarządzili ważenie ich jachtów. Jak się okazało, wszystkie spełniały wagowe wymogi swoich klas!

Drugiego dnia odbyły się dwa decydujące wyścigi, ale nie przyniosły zasadniczych zmian – faworyci okazali się najlepsi! Nie znaczy to, że walka nie była zażarta i do samej linii mety: W klasie T-1 Andrzej Kęder (jacht „Kredens”) wprawdzie dość gładko zwyciężył Tadeusza Garniewskiego („O’le”), ale już w T-2 słynny Piotr „Admirał” Adamowicz („Neoprofil”) zaledwie o punkt wygrał z Krzysztofem Trześniewskim („Diera”). Z kolei w T-3 Piotr Lewandowski na „Babooshce” musiał się po awarii płetwy sterowej wycofać z ostatniego wyścigu i tylko brawurowy finisz Michała Brzozowskiego („Legenda”), który dał mu trzecie miejsce, pozwolił Piotrkowi zachować najwyższe podium. Gdyby wygrał Łukasz Pater („Noster”) to on wspiąłby się na najwyższy stopień...

W Omedze Sport „miejscowy” Adam Bronakowski nie dał szans rywalom. Szereg pokonanych otwierał Piotr Ossowski z załogą. W Omedze Klasycznej białostocczanin Stefan Nikiciuk przy pomocy legendy wszystkich edycji augustowskiej imprezy Jurka „Ogórka” Górko poradził sobie z rywalami. Druga była załoga Adama Duchińskiego.

W klasie Żagle 500 zwyciężył również przedstwiciel stolicy Podlasia – Maciej Bufal („Agi Bu 2000”) przed Janem Majko na „Dżumie”. Młodzi optimiściarze też byli bardzo dzielni – zwyciężyła zaś...dziewczyna! Szczegółowe wyniki znajdziecie na stronie www.ppjk.pl.

Uroczystość wręczenia nagród była bardzo okazała – cenne upominki wraz z medalami i pucharami powędrowały do zwycięzców, a wśród wszystkich rozlosowano cenne nagrody rzeczowe. Najcenniejsza z nich, ufundowana przez posła Jana Kamińskiego (PSL) – silnik zaburtowy – powędrowała do załogi jachtu „Noster”, rekompensując nieco pecha z ostatniego wyścigu (pisałem o tym wyżej).

Nie sposób nie wymienić grona sponsorów tej niezwykle udanej imprezy. Byli to: poseł Jan Kamiński, Urząd Dozoru Technicznego, Transportowy Dozór Techniczny, PKO BP, Reiffeisen Leasing, Targi „Wiatr i Woda”, Targi Boatshow i oczywiście Burmistrz Miasta Augustowa. Wszystkim im i organizatorom w imieniu zawodników i gości – wielkie dzięki!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 kwietnia

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001