TYP: a1

Stacja im. Arctowskiego doczeka się nowego budynku

piątek, 16 sierpnia 2019
Z mediów/PAP

Polska Stacja Arktyczna im. H. Arctowskiego, doczeka się nareszcie nowego budynku. Zostanie on oddany do użytku w 2023 roku a dwa lata wcześniej ma być testowo złożony w Polsce. Koszt budowy gmachu to ok. 88 mln złotych.

[t]Projekt budynku stacji[/t] [s]Fot. Kuryłowicz&Associates[/s]

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego rozpoczęła swoją działalność na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych w 1977 roku. Od tamtej pory wyposażenie stacji mocno się zużyło, nie mówiąc już o uwarunkowaniach lokalnych. Kiedy budowano stację, budynek znajdował się kilkanaście metrów od morza. Teraz, ze względu na podnoszący się poziom wód bywa, że odległość ta wynosi zaledwie metr. Dlatego też od dłuższego już czasu mówi się o konieczności budowy nowego obiektu. Ostatecznie w 2018 roku ministerstwo nauki obiecało przekazać środki niezbędne do realizacji inwestycji – chodzi o budowę nowego budynku głównego oraz modernizację infrastruktury.

Projekt nowej stacji jest gotowy od kilku lat – jeszcze w 2015 roku przygotowała go pracownia Kuryłowicz&Associates. W rzucie budynek główny ma przypominać trójramienną gwiazdę, a w sercu stacji ma się znaleźć przestrzeń wspólna, gdzie mieszkańcy będą mogli spędzać czas. Budynek główny stacji będzie mógł pomieścić łącznie nawet do 40 osób, które będą mogły tam przebywać cały rok.  Jak poinformowała Agnieszka Kruszewska, zastępca dyrektora ds. administracyjnych Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, nowy gmach zostanie oddany do użytku naukowców w 2023 r.

Rok bieżący to czas przygotowania się do inwestycji – chodzi głównie o obowiązujące jednostkę budżetową, jaką jest Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, procedury przetargowe. Wyłoniona jest kancelaria prawna, która obsługiwać będzie przebieg inwestycji, Instytut przygotowujemy się do wyłonienia firmy odpowiedzialnej za nadzór architektoniczny. Pod koniec tego lub na początku przyszłego roku, po wyłonieniu wykonawcy na nadzór inwestorski i pracowni projektowej, zostanie przygotowany projekt wykonawczy na nowy budynek i kompleksową modernizację infrastruktury stacji.

[t][/t] [s]Fot. Kuryłowicz&Associates[/s]

W pierwszym kwartale 2020 r. IBB PAN ogłosi przetargi na wykonawcę lub wykonawców inwestycji. Później planowane jest uzbrojenie terenu pod budowę i transport ciężkiego sprzętu, niezbędnego do przeprowadzenia budowy. Będą to m.in. pojazdy do wspomagania rozładunku elementów stacji. Co ciekawe, sama stacja ma zostać złożona jeszcze w Polsce, w 2021 roku. Potem elementy stacji zostaną przewiezione na Wyspę Króla Jerzego w kontenerach. Samo złożenie ich na miejscu ma potrwać ok. trzech miesięcy – chodzi o to, by wykorzystać trwające od listopada do marca okno pogodowe. Nowy budynek będzie usytuowany 100 metrów od linii brzegowej, na stabilnym podłożu - przed wybraniem lokalizacji wykonano analizy geologiczne.

Polska jako jeden z sygnatariuszy Układu Antarktycznego znajduje się w gronie 29 państw konsultatywnych, które mogą podejmować decyzje na temat działalności człowieka na terenie Antarktyki. Jednym z warunków pozwalających dołączyć do tego grona jest prowadzenie istotnej pracy naukowo-badawczej.

 

Tagi: Stacja im. H. Arctowskiego, nauka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 19 stycznia

Zakończenie rekordowego samotnego rejsu dookoła świata Francisa Joyna na IDEC 2; czas trwania rejsu to 57 dni, 13 godzin, 34 minuty i 6 sekund.
sobota, 19 stycznia 2008