TYP: a1

Olimpijski Puck: emocje i triumfy w II części Mistrzostw Polski za nami

poniedziałek, 9 września 2024
Informacja prasowa PZŻ

Cztery dni ścigania w różnorodnych żeglarskich warunkach i ponad 200 zawodników oraz zawodniczek rywalizujących w siedmiu olimpijskich klasach. Pogoda w Pucku dopisała, a faworyci nie zawiedli. Za nami druga, a przed nami trzecia część zmagań w tegorocznym maratonie mistrzostw Polski.

W klasie ILCA 6 pewnie zwyciężyła Agata Barwińska (SSW Mos Iława), która od początku regat utrzymywała spore prowadzenie nad pozostałymi zawodniczkami.

- Jestem bardzo dumna, bo dziewczyny cisną. Warunki były zróżnicowane, więc fajnie było się sprawdzić w różnym wietrze. Cieszy mnie, że tyle dziewczyn jest tak dobrych i depczą nam po piętach – mówi Barwińska i opowiada, czym start w mistrzostwach Polski jest dla niej świeżo po olimpijskim występie:

- Zawsze jest trochę stresu. Jednak są to mistrzostwa Polski i każdy chce je wygrać.  Konkurencja jest wysoka. Wiktoria jest czynną żeglarką, cały czas ze sobą trenujemy, więc wiem z czym się mierzę. A Magda wróciła po 2 latach przerwy, ale to jest jednak jak jazda na rowerze, tego się do końca nie zapomina i myślę, że super sobie poradziła.

Po srebro sięgnęła Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń), a po brąz Lilly May Niezabitowska (Stowarzyszenie Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg), która wygrała kategorię U21. Zofia Pospieszna (OŚ AZS w Poznaniu) okazała się najlepsza w U19, a Martyna Stachowiak (ŻLKS Kiekrz Poznań) w U17.

Tadeusz Kubiak (Stowarzyszenie Euro Jacht klub Pogoń Szczecin) zdobył złoty medal w klasie ILCA 7. Drugie miejsce zajął Filip Olszewski (MKS Dwójka Warszawa), a trzecie Filip Jarosiewicz (Stowarzyszenie Euro Jacht klub Pogoń Szczecin), który awansował na medalową pozycję ostatniego dnia. Filip Olszewski zebrał komplet medali, gdyż do srebrnego w seniorach dołożył dwa złote – w U21 i U19, a do tego zaliczył prawdziwy maraton mistrzostw Polski, stając na podium w sprintach i w klasie ILCA 6, która rywalizowała w I części regat.

Agnieszka Pawłowska i Bartek Szlija (CHKŻ Chojnice/ UKŻ Lamelka Kartuzy) pewnie wygrali w klasie 470. Jak mówi sterniczka, sami są tym trochę zaskoczeni:

- Było to dla nas sporym zaskoczeniem, ponieważ mamy bardzo wyrównaną grupę, z którą ścigamy się na co dzień, więc nie spodziewaliśmy się, że aż tak dobrze nam pójdzie. Spodziewaliśmy się bardziej wyrównanej walki. Jesteśmy z siebie zadowoleni, ponieważ pokazaliśmy, co potrafimy.

Oboje są zadowoleni z całego sezonu:

- Jesteśmy zadowoleni z tego sezonu również z seniorskich regat. Na mistrzostwach Europy w stawce seniorskiej pierwszy raz byliśmy w złotej grupie. Sezon podsumowuję bardzo pozytywnie – mówi Bartek, a Agnieszka dodaje:

- Z juniorskich regat natomiast pozostał lekki niedosyt, ponieważ tam otarliśmy się o medale. Nasza forma była jednak stabilna, więc jest z czego być zadowolonym.

 Drugie miejsce po wyrównanej walce wywalczyli Zofia Korsak i Mikołaj Bazyli (MKS Dwójka Warszawa/KSW Baltic Dziwnów), a trzecie Kacper Paszek i Iga Wielczyk (AZS AWFiS Gdańsk/ SSW Mos Iława). Złotymi medalistami w kategorii U21 zostali Pola Schmidt i Maciej Panaś (YKP Gdynia/Chojnicki Klub Żeglarski).

W klasie 49er od początku regat Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (KS AZS AWFiS Gdańsk) nie dawali szans rywalom. Pewnie zdobyli złoty medal wygrywając 9 z 15 wyścigów.

- W tym roku mieliśmy wyśmienite warunki do żeglowania. Cztery dni, komplet wyścigów, fajny wiatr i było bardzo ciekawe ściganie. Rzeczywiście bardzo dobrze żeglowaliśmy i obroniliśmy tytuł mistrzów Polski w klasie 49er – mówi Łukasz, dla którego jest to dwunasty złoty medal w żeglarskiej karierze.

Na drugim stopniu podium stanęli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (KS AZS AWFiS Gdańsk), a na najniższym załoga Nauticus YC Olsztyn - Adam Głogowski i Maciej Krusiec. Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (CKŻ Chojnice/AZS AWFiS Gdańsk) zostali mistrzami Polski w kategorii U23.

W klasie 49erFX niepokonane były olimpijki Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia/AZS Poznań). Drugie miejsce i pierwsze w klasyfikacji U23 zajęły Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa). Podium zamyka załoga z Nauticus YC Olsztyn Marcelina Korszon i Magdalena Skórnóg, które zostały wicemistrzyniami U23.

W klasie IQFOiL bezapelacyjnie zwyciężyła Anastasiya Valkevich, ale mistrzynią Polski została Maja Kuchta, srebrny medal i złoty w kategorii U23 zdobyła Aleksandra Wasiewicz, a brąz Martyna Duzowska (wszystkie Sopocki Klub Żeglarski).

Przez całe regaty na prowadzeniu wymieniali się bracia Lewińscy. Ostatecznie medale podzieli między sobą zgodnie z wiekiem - na pierwszym jest Dominik, a na drugim Igor (Gdański Klub Żeglarski).

- Ciąłem się z bratem, nie było łatwo. Między nami jest różnica 4 lat, ale naprawdę daje radę. Zaledwie kilka dni temu wygrał mistrzostwa Polski juniorów. Ogólnie rozegraliśmy 4 dni dobrego ścigania i w słabym i w mocnym wietrze, więc każdy mógł się wykazać – mówi mistrz Polski.

Trzecie miejsce zajął Stanisław Trepczyński (Sopocki Klub Żeglarski).

Koniec mistrzostw Polski klas olimpijskich oznacza rozpoczęcie III części, w której zobaczymy kolejne klasy nieolimpijskie. Dwuosobowa Nautica 450, jednoosobowy OK Dinghy i dwusobowy FD, czyli Latający Holender to klasy o bogatej tradycji, w których dziś rywalizują głównie dorośli, niejednokrotnie z ciekawą żeglarską historią. Obok nich rywalizować będą najmłodsi w klasie Bic Techno 293, która jest najliczniejszą windsurfingową klasą na świecie. W rozegranych miesiąc temu na Balatonie mistrzostwach świata wystartowało 340 zawodniczek i zawodników z 18 państw.

Polacy wywalczyli dwa medale w kategorii U13 w 5.0. Podczas rozpoczynających się mistrzostw Polski wystartuje zarówno złota medalistka Kalina Wilandt (SKŻ Ergo Hestia Sopot), jak i srebrny Jakub Kaźmierczak (UJKS Szturwał Kalisz).

W klasie tej zmierzy się również kilkoro podopiecznych Zofii Klepackiej, która kończy dziś swój start w olimpijskiej klasie iQFOiL, a od jutra będzie pełniła rolę trenerki.

- Dwa lata temu założyłam klub w Nieporęcie UKS Klepacka Nieporęt Team. Chciałam, żeby powstała przestrzeń do dzielenia się pasją z innymi. Udało mi się to osiągnąć, mamy fajną grupę. Nasi zawodnicy robią postępy z miesiąca na miesiąc, już drugi rok startujemy w mistrzostwach Polski, teraz w klasie Bic Techno. Cieszy fakt, że są te dzieci, że chcą trenować i że kolejni czekają, żeby się zapisać. Żeglarstwo w Polsce to niszowy sport, my sami musimy też wyjść z inicjatywą, propagować żeglarstwo, chodzić do szkół, opowiadać jaki to jest fajny sport, że ma się kontakt z przyrodą, żywiołami, że poszerza horyzonty – mówi Zosia.

Wieloletnia kariera Zofii Klepackiej została uhonorowana podczas zakończenia pierwszej części mistrzostw Polski. Najbardziej utytułowana polska windsurferka otrzymała z rąk Tomasza Chamery, prezesa PZŻ okolicznościową statuetkę ze spersonalizowanym grawerem:

„Dla Zofii Noceti - Klepackiej

w podziękowaniu za wybitne osiągnięcia sportowe w żeglarstwie”.

 

Mistrzostwa Polski 2024 cz. 3 dla klas: N450, OKD, FD, T293 będą połączone z Pucharem PZŻ w klasie Wingfoil. W tej nowej konkurencji rozegrane zostaną dodatkowo mistrzostwa Polski instruktorów.

Termin wyścigów Mistrzostwa Polski Cz. III: 6-8.09.2024 r. 

Termin wyścigów Puchar PZŻ Wing Race oraz MP instruktorów: 7-8.09.2024 r. 

Wyścigi rozpoczną się w piątek i potrwają do niedzieli 8 września.

Wyniki II części Mistrzostw Polski – klas nieolimpijskich: https://tiny.pl/45sg24n9

Fot. Bartosz Modelski

 

Organizatorem Mistrzostw Polski w Sprincie, klasach olimpijskich i nieolimpijskich oraz Wingfoil jest Polski Związek Żeglarski.

Współorganizatorem wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego, a gospodarzem Miasto Puck.

Partnerem Głównym jest Ministerstwo Sportu i Turystyki i PGE Polska Grupa Energetyczna, a Partnerem Motoryzacyjnym Plichta Volkswagen Samochody Dostawcze / Grupa Plichta.

Wśród Partnerów znajdują się także Unique Boutique, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Porcelana Stołowa Lubiana, Texet Polska oraz Invest Puck.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują Wirtualna Polska, żeglarski.info, nowezagle.pl oraz Tawernaskipperów.pl.

Patronat honorowy nad Mistrzostwami objął Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk. 

0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 18 stycznia

Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894