TYP: a1

Intensywne i inspirujące zgrupowanie żeglarzy w Zakopanem

środa, 27 listopada 2024
informacja prasowa PZŻ

Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem gościł kadrę narodową żeglarzy, która spędziła tam osiem dni intensywnych przygotowań w ramach zgrupowania szkoleniowo-treningowego. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 50 zawodników i zawodniczek. Byli to zarówno seniorzy, jak i młodzieżowcy, a program łączył treningi fizyczne, wykłady specjalistyczne oraz warsztaty integracyjne.

Sport i wiedza na najwyższym poziomie

Codzienne marszobiegi, podzielone na trasy o różnym stopniu trudności, prowadziły żeglarzy przez malownicze szlaki Tatr. Dzięki starannemu planowaniu tras przez Małgorzatę Białecką, olimpijkę z Rio, która wsparła kadrę trenerską swoim górskim doświadczeniem, uczestnicy mogli doświadczyć różnorodnych warunków i wyzwań. Nie zabrakło zdobywania szczytów, takich jak Kasprowy Wierch czy Giewont, eksploracji Jaskini Mylnej, a także spotkań z dziką przyrodą. Najbardziej wytrenowani zaliczyli ponad 100 kilometrów górskich tras.

Zgrupowanie wzbogaciły liczne szkolenia i warsztaty. Zdzisław Staniul, olimpijczyk i trener medalistek olimpijskich, podzielił się wiedzą na temat czynników sukcesu w sporcie. Mariusz Goliński skupił się na obudowaniu kręgosłupa mięśniami. Uczestnicy mieli także okazję zgłębić tajniki przygotowań rekrutacyjnych, inwestowania na rynku kapitałowym i reagowania na kryzysowe sytuacje w ramach Akademii Rozwoju Zawodnika. Jest to projekt, którego celem jest wsparcie zawodników w harmonijnym łączeniu kariery sportowej z edukacją i pracą zawodową, przy jednoczesnym zdobywaniu wiedzy i doświadczeń sportowych i zawodowych, na wszystkich etapach kariery sportowej od juniorów, poprzez młodzieżowców oraz seniorów.

Akademia Rozwoju Trenera przedstawiła natomiast koncept o nazwie „One system”. To projekt strategiczny wskazujący, że żeglarstwo jest jedno. Katarzyna Domańska, wiceprezes PZŻ ds. sportu powszechnego i szkolenia w swojej prelekcji pokazała zakres i możliwości połączenie przestrzeni sportu wyczynowego i sportu powszechnego. Tematem przewodnim były żeglarskie uprawnienia oraz stworzenie systemu szkolenia dopasowanego do potrzeb żeglarzy, trenerów, zawodników, instruktorów, dzieci, rodziców.

Olimpijczycy z Tokio i Paryża uczestniczyli w warsztatach integracyjnych, których celem był „team building”. Mimo zmęczenia i natłoku różnych aktywności dużym zainteresowaniem cieszyły się wieczorne zajęcia z Michałem Jodłowskim, międzynarodowym sędzią, który pomagał w analizie przepisów regatowych i sytuacji protestowych.

Nowo utworzone załogi miały okazję do pierwszych wspólnych treningów, a młodsi żeglarze czerpali inspirację z doświadczeń olimpijczyków.

- Mam nadzieję, że ten tydzień był dla Was inspirujący. Poznaliście się, wymieniliście doświadczenia i mieliście okazję wspólnie trenować. To był bardzo intensywny czas, ale pełen wartościowych lekcji – podsumował Piotr Myszka, trener główny przygotowań olimpijskich.

Zakończenie zgrupowania odbyło się w atmosferze motywacji do dalszej pracy nad rozwojem osobistym i sportowym.

- To, co poznaliście tutaj, będziemy realizować w kolejnych etapach przygotowań. Ważne, byście wiedzieli, dokąd zmierzacie i mieli odwagę tam dotrzeć – powiedział Paweł Kołodziński, trener koordynator ds. młodzieży.

Zgrupowanie w Zakopanem po raz kolejny udowodniło, jak ważne są wszechstronne przygotowania, integracja i wymiana doświadczeń w budowaniu sukcesów polskiego żeglarstwa. Teraz czas wrócić na wodę, by dalej doskonalić umiejętności.

Nowe rozdanie

Ze zgrupowanie w Zakopanem wyjechały dwie nowo skonstruowane załogi. W klasie 49er Dominik Buksak (KS AZS AWFiS Gdańsk) rozpoczyna żeglowanie z Adamem Głogowskim (Nauticus YC Olsztyn). Natomiast młodzieżowa żeglarka roku World Sailing 2024, Ewa Lewandowska (KS AZS AWFiS Gdańsk) rozpoczyna treningi w olimpijskiej klasie 49erFX. Jej załogantką będzie Anna Zwara (MKŻ Arka Gdynia).

Olimpijczycy, fot. Bartosz Modelski

Tagi: PZŻ, Zakopane
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 18 stycznia

Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894