TYP: a1

Pożegnanie kontradmirała

poniedziałek, 15 kwietnia 2019
Anna Ciężadło

10 kwietnia, w wieku 97 lat, odszedł na wieczną wachtę kontradmirał Hieronim Henryk Pietraszkiewicz. Był on najstarszym polskim admirałem, bardzo zasłużonym dla naszej Marynarki Wojennej. Wielu ludzi morza stawia go sobie za wzór nie tylko jako wybitnego specjalistę, ale również jako człowieka.

Mimo to, pewna karta z przeszłości kładzie się cieniem na karierze kontradmirała i sprawia, że pożegnanie Zmarłego będzie pozbawione asysty wojskowej. Czy słusznie? Tego nie podejmujemy sie oceniać.

 

 

<t>fot. Rob van der Meijden </t>

 

Ceremonia pożegnania 

 

W dniu dzisiejszym na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni odbędzie się pogrzeb kontradmirała. Mimo niewątpliwych zasług Zmarłego, IPN nie zgodził się na ceremoniał wojskowy, co wywołało oburzenie w środowisku polskich marynarzy. Oficjalnym powodem, dla którego Instytut miał się sprzeciwić ceremoniałowi jest fakt, że według danych zgromadzonych w archiwach IPN, od 1949 roku kontradmirał był tajnym współpracownikiem Informacji Wojskowej. 

 

Należy zaznaczyć, że mimo braku oficjalnej asysty honorowej, pogrzeb będzie miał wyjątkowy charakter. Mają się na nim zjawić zarówno marynarze rezerwiści, jak i ci pozostający w służbie czynnej. Ponadto, przemówienie pożegnalne na cześć Zmarłego wygłosi Inspektor Marynarki Wojennej, wiceadmirał Jarosław Ziemiański. Zabraknie jednak orkiestry wojskowej, żołnierzy pełniących wartę honorową oraz wieńców i poduszek z odznaczeniami.

 

Wątpliwości

 

Postawa IPN spotkała się z mocną krytyką ze strony środowiska ludzi morza. Według nich, fakt potwierdzonej współpracy z tajnymi służbami PRL nie powinien przekreślać całości dorobku kontradmirała, który dał się poznać jako wybitny specjalista, wspaniały nauczyciel oraz erudyta, będący wzorem dla wielu pokoleń polskich marynarzy.

Admirał służył w Marynarce Wojennej przez 40 lat, a po przejściu na emeryturę nadal związany był ze środowiskiem morskim, pisząc książki i artykuły oraz uczestnicząc w pracach rozmaitych organizacji związanych z morzem i polską flotą wojenną: współpracował ze Stowarzyszeniem Oficerów Marynarki Wojennej RP, z Polskim Towarzystwem Nautologicznym, z Bractwem Okrętów Podwodnych i Stowarzyszeniem Miłośników Okrętu Muzeum „Błyskawica”. Był też prezesem Ligii Morskiej. W 2001 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Marynarki Wojennej.

 

Tagi: Gdynia, kontradmirał, pogrzeb, IPN, Henryk Pietraszkiewicz, Marynarka Wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 grudnia

W Berdyczowie urodził się Józef Korzeniowski, pisarz marynista, znany później jako Joseph Conrad; jako młody człowiek wyemigrował do Anglii, gdzie zaciągnął się na statek. Po latach służby na morzu osiadł w południowej Anglii, gdzie zmarł w 1925 r.
czwartek, 3 grudnia 1857