XXXVII edycja jednego z najstarszych polskich festiwali szantowych rodem ze Śląska. Festiwal mający wpływ na kształt i rozwój polskiej kultury marynistycznej swą pierwszą edycję miał w 1983 roku, a w latach świetności odbywał się w katowickim "Spodku", gdzie gromadził tysiące widzów. Tawerna Skipperów & Morze.org jest patronem medialnym wydarzenia.
Od 2008 roku Festiwal Tratwa odbywa się w Chorzowie, gdzie dzięki doskonałej publiczności i przychylności władz lokalnych i środowisk twórczych Miasta, został wpisany na listę cyklicznych imprez w Chorzowie.
12 LISTOPADA - godz. 18.00
Chorzowskie Centrum Kultury
ul. Sienkiewicza 3 Chorzów
KONCERT PAMIĘCI STANA HUGILLA
prowadzenie: Marek Szurawski, Marek "Wiklina" Wikliński
wystąpią: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Marek Szurawski, Sąsiedzi
bilety: 65 zł
Sprzedaż internetowa: www.rezerwacje.hals.krakow.pl
W historii szanty, powiedzenie„the last working shantymen” kojarzy się tylko z jedną postacią - Stanem Hugillem. 13 maja b.r. minęło 30 lat kiedy ten wybitny szantymen oddał cumy na ląd, by popłynąć w ostatni rejs, rejs do Hilo...W trakcie koncertu przybliżymy postać ostatniego pracującego szantymena.
w przerwach koncertu zapraszamy na:
- wystawę grafik marynistycznych Stana Hugilla (w hollu ChCK)
- stoisko z wydawnictwami marynistycznymi i muzyką żeglarską
wykonawcy:
Marek Szurawski - dziennikarz, tłumacz i szkoleniowiec z zawodu, żeglarz i marynista z pasji, wykonawca szant, współtwórca i animator polskiego ruchu szantowego. Wraz z Ryszardem Muzajem, Jerzym Porębskim i Januszem Sikorskim współzałożyciel i członek grupy szantowej Stare Dzwony. Jest autorem i tłumaczem na język polski wielu popularnych pieśni o tematyce żeglarskiej i morskiej. Jest również autorem książki, opisującej nie tylko historię szant, ale i sposób ich wykonywania, pt. Szanty i szantymeni – pieśni i ludzie z wielkich żaglowców, zwanej powszechnie w polskim środowisku szantowym "Biblią Siurawskiego". Współtwórca warsztatów marynistycznych, propagujących wychowawczą rolę morza wśród dzieci i młodzieży, współautor licznych programów radiowych i telewizyjnych o tematyce morskiej. Od 2009 do 2014 autor audycji Muzyka mórz i oceanów (nagrywanych w Radiu Lublin), adresowanych do miłośników morza i żagli. Odpowiada w projekcie za przygotowanie merytoryczne, program opowieści morskich.
Andrzej i Dominika Żukowska - jeden z najpopularniejszych duetów prezentujących ballady i poezję żeglarską, a także ballady rosyjskie. Andrzej piosenkarz, gitarzysta i autor tekstów piosenek, związany z nurtem piosenki żeglarskiej. Członek grupy Stare Dzwony i niegdyś Bluska. Jest autorem i wykonawcą wielu znanych przebojów: „Jacht Rock’n’Roll”, „Horror Shanty”. Specjalizuje się w balladach i ten gatunek najbardziej mu odpowiada. Obecnie występuje w duecie z Dominiką Żukowską. Zadebiutował na scenie szantowej w 1983 roku na festiwalu Shanties. Poza szantami wykonują utwory Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego i Żanny Biczewskiej.
Sąsiedzi
Jedna z niewielu grup w Polsce, które atrakcyjnie i stylowo przekazują publiczności szerokie spektrum swoich fascynacji muzyką folkową, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni morskich, w tym również szant. Zaglądają też do folkloru śląskiego.
Prężnie rozwijający się zespół, który dzięki wytężonej pracy trafił do światowej czołówki wykonawców tradycyjnego folku morskiego. Powstał w 2001 r. w Gliwicach na Śląsku. Stworzyli go studenci Politechniki Śląskiej zafascynowani żeglowaniem i kulturą marynistyczną. Nazwę wzięli od pubu, w którym się spotykali – „U Sąsiada”.
Od początku szli własną ścieżką, nie ulegając modom, konsekwentnie realizowali swój plan na muzykę morza. Zdobyli nagrody wszystkich liczących się festiwali żeglarskich w Polsce oraz kilka, liczących się w środowisku Nagród Publiczności. Ich debiut płytowy („Wrócić do Derry” 2005 r.) przez wielu uznany był za najciekawszy w historii sceny. Jako najmłodsza grupa z obecnie działających na scenie, zdobyli Grand Prix (w 2008 r.) Międzynarodowego Festiwalu „Shanties” w Krakowie, najważniejszego w Polsce festiwalu żeglarskiego. Odbiło się to szerokim echem w środowisku, gdyż Sąsiedzi rozbili wieloletni monopol na tę nagrodę wśród „szantowych dinozaurów”. Szybko też trafili do czołówki światowej, otrzymując zaproszenia na najważniejsze festiwale muzyki morza na świecie. Są pierwszą i jedyną grupą z Polski, która w swej kolekcji festiwalowych zaproszeń i występów ma te najważniejsze i najbardziej prestiżowe, w tym legendarny już „Sea Music Festival” w Mystic Seaport w USA, czy najważniejszy i największy marynistyczny festiwal w Europie – bretoński „Chant de Marin” w Paimpol, regularnie też występują na większości polskich festiwali.
Zagrali już ponad 500 koncertów, w tym w Holandii, Niemczech, Czechach, USA, Kanadzie, Norwegii, Francji. Na koncie mają też występy z najlepszymi szantymenami, śp. Jerzym Rogackim (Cztery Refy), Jerzym Ozaistem (Cztery Refy, North Wind) oraz Patem Sheridanem z Irlandii, Jimem Mageeanem z Anglii i Simonem Spaldingiem z USA oraz wspólny, folkrockowy projekt z francuską grupą Les Dieses (2012 r.).
Wydawnictwa
Grają muzykę celtycką, śpiewają autorskie piosenki żeglarskie i stare szanty – tradycyjne marynarskie pieśni pracy (po polsku, angielsku i francusku). Sięgają też do muzyki dawnej i folkloru śląskiego. Wydali trzy płyty: „Wrócić do Derry”, „Brocéliande”, „W kieszeni dolar”
*******************************
Strona internetowa festiwalu
www.tratwa.hals.krakow.pl