TYP: a1

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar siódme po pierwszych wyścigach Pucharu Księżniczki Zofii

wtorek, 2 kwietnia 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajmują 7. miejsce w klasie 470 po pierwszym dniu Pucharu Księżniczki Zofii i jest to najwyższa lokata spośród polskich żeglarzy startujących w Palma de Mallorca. Na starcie stanęło 1224 zawodników z 67 krajów, którzy ścigają się w 10 klasach.



W poniedziałek odbyły się pierwsze wyścigi jubileuszowej, 50. edycji Pucharu Księżniczki Zofii u wybrzeży hiszpańskiej Majorki, który zaliczany jest do Pucharu Europy klas olimpijskich. Początek tej prestiżowej imprezy rozpoczął się pod znakiem słabego wiatru, przez co nie we wszystkich klasach udało się przeprowadzić zaplanowane wyścigi. Ofiarami pogody padli zawodnicy klas 49er oraz RS:X, których wyścigi zostały przełożone na następny dzień. W pozostałych klasach odbyły się wszystkie zaplanowane biegi.

Najwyżej sklasyfikowane spośród reprezentantów Polski po pierwszym dniu zmagań są Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), które zajmują siódmą pozycję w klasyfikacji generalnej klasy 470, po tym jak zajęły miejsca piąte oraz czternaste. Liderkami są brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw świata, Hannah Mills i Eilidh McIntyre z Wielkiej Brytanii (miejsca 3. i 4.).

 

Wśród mężczyzn sześćdziesiątą trzecią lokatę zajmują Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn), a na siedemdziesiątej pierwszej pozycji plasują się ich klubowi koledzy, Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn). Na czele znajduje się trzecia załoga ostatnich mistrzostw świata, Hiszpanie Jordi Xammar i Nicolas Rodriguez (miejsca 1. i 2.). Oba polskie duety dopiero wchodzą w wiek seniorski więc te zawody służą im głównie do zbierania cennego doświadczenia w takiej stawce. Obecnie są członkami Kadry Narodowej Juniorów PZŻ, sponsorowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa.

W klasie Laser Radial wysoką, dwunastą lokatę wśród 118 zawodniczek zajmuje Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która dzień rozpoczęła miejscem czwartym, a zakończyła czternastym. Natomiast sto szósta jest Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), po tym jak w pierwszym wyścigu swojej grupy przypłynęła czterdziesta piąta, a w drugim nie wystartowała. Zdecydowanie prowadzi brązowa medalistka MŚ, Dunka Anne-Marie Rindom, która wygrała dwa wyścigi.

W męskim Laserze Standardzie wyniki po dwóch wyścigach zostały opublikowane dopiero późnym wieczorem. Najwyżej w ogólnej klasyfikacji znajduje się Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), który w swojej grupie zajął miejsca piętnaste oraz szesnaste. Pięćdziesiąty dziewiąty jest Wojciech Klimaszewski (Giżycka Grupa Regatowa), a kolejni Polacy zajmują miejsca powyżej setnego: Tadeusz Kubiak (obaj SEJK Pogoń Szczecin) - 107. miejsce, Jakub Marciniak (JKW Poznań) - 110. miejsce, Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) - 128. miejsce, Kacper Stanisławski (YKP Gdynia) - 158. miejsce i Kacper Błaszczyk (TS Kuźnia Rybnik) - 161. miejsce.

Najlepszy spośród polskich żeglarzy klasy Finn jest na razie Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), któremu miejsca dziewiąte oraz szóste, dają obecnie piętnastą pozycję w całych regatach. Pozostali nasi reprezentanci znajdują się w drugiej połowie floty - pięćdziesiąty siódmy jest Krzysztof Stromski (YC Rewa), osiemdziesiąte miejsce zajmuje Bogusław Nowakowski (KW LOK Garland Gliwice), dwie pozycje dalej plasuje się Oskar Adamiak (ChKŻ Chojnice), a osiemdziesiąty czwarty jest Bartosz Szydłowski (KS Spójnia Warszawa). Prowadzi Turek Alican Kaynar (miejsca 1. i 3.).

Trzy wyścigi odbyły się w klasie 49erFX. Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) zajęły najpierw miejsce piętnaste, następnie szesnaste, a na koniec poniedziałkowego ścigania spisały się doskonale, przecinając linię mety jako pierwsze. Daje im to na razie osiemnastą lokatę. Pięćdziesiąte szóste są z kolei siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), które rozpędzały się z wyścigu na wyścig, zajmując miejsca trzydzieste drugie, dwudzieste ósme oraz dwudzieste pierwsze. Liderkami są Charlotte Dobson i Saskia Tidey z Wielkiej Brytanii (miejsca 1., 2. i 4.). Panowie tego, dnia nie pływali i we wtorek, jeśli pogoda pozwoli, będą mieli prawdopodobnie aż cztery wyścigi.


Natomiast na trzydziestej czwartej pozycji w klasie Nacra 17 znajdują się Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska, po tym jak przypływali na miejscach dziesiątym, siedemnastym i dwudziestym czwartym. Pięćdziesiątą drugą lokatę zajmują Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (miejsca 21., 24. i 22.). Obie załogi reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Prowadzą Niemcy Paul Kohlhoff i Alicia Stuhlemmer (miejsca 3., 1. i 1.).

Na starcie zabrakło naszych windsurferów z klasy RS:X, którzy skupiają się głównie na przygotowaniach do rozpoczynających się tuż po Pucharze Księżniczki Zofii mistrzostw Europy. Odbędą się one w tym samym miejscu. Z tego samego powodu z udziału w regatach Pucharu Europy zrezygnowała cała światowa czołówka deskarzy. Polacy rozpoczną tam walkę o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Przepustki dla kraju, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, nasi zawodnicy zdobyli podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w duńskim Aarhus.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na wtorek 2 kwietnia na godzinę 11:00. Regaty potrwają do soboty 6 kwietnia.
 

Tagi: regaty, Agnieszka Skrzypulec, Puchar Księżniczki Zofii
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620