TYP: a1

Nowa Zelandia znika z map świata

czwartek, 10 maja 2018
Monika Frenkiel

Nowa Zelandia. Taki fajny kraj, w którym mieszkają hobbity i owce, a nawet bardzo dużo owiec. Piękne krajobrazy i świetna drużyna żeglarska, która wygrała ostatnie America’s Cup dzięki nowatorskiej technologii. Jakie Nowa Zelandia może mieć problemy? Ano to, że…znika z map świata.

 

Nie, to nie żart. Okazuje się, że wiele instytucji i firm, posługujących się mapami pomija Nowa Zelandię. Chodzi np. o stockowe grafiki map w agencjach Shutterstock czy Getty's, mapy na rozmaitych lotniskach a nawet globusy w Smithsonian Air&Space Museum i zoo w nowojorskim Central Parku. Z ciekawostek – nie ma kraju Kiwi także w szanghajskim Muzeum Sztuki Współczesnej czy…na globusie w kreskówce o Simpsonach. Przykładów jest wiele i można je oglądać np. na stronie internetowej worldmapswithout.nz, która publikuje mapy, infografiki i kadry z filmów, na których nie uwzględniono Nowej Zelandii. Z kolei wątek "MapsWithoutNZ" na Reddicie subskrybuje ponad 41,1 tys. internautów.  

Oczywiście zaczęto sobie zadawać pytania, co stoi za pomijaniem Nowej Zelandii na mapach. Na Youtube pojawił się nawet filmik, na którym aktor Rhys Darby (oczywiście, że z Nowej Zelandii) rozmawia z premier tego kraju, Jacindą Ardern. Jedna z teorii głosi, że to…spisek Australijczyków.

Nowozelandczycy postanowili walczyć o swoje i zainwestowali w kampanię informacyjna zwracającą uwagę na „znikanie” Nowej Zelandii z map. Jej autorzy twierdzą, że jest to dla nich zupełnie niezrozumiałe, gdyż „powierzchnia Nowej Zelandii jest większa, niż Wielkiej Brytanii, zajmuje ona obszar większy niż dwie trzecie powierzchni Japonii i Niemiec, a łańcuch gór na Nowej Zelandii jest większy niż całe Alpy lub wzdłuż wybrzeża Kalifornii, Alaski i Florydy razem wziętych”.

Kampania nazywa się #getNZonthemap.

Tagi: Nowa Zelandia, mapa, wyspa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912