TYP: a1

Najstarszy list w butelce

poniedziałek, 19 marca 2018
Z mediów

132 lata. Tyle czasu szedł pewien list…nie, na szczęście nie zawaliła poczta, bo chodzi o list w butelce, odnaleziony w tym roku na plaży w Australii.

 

List wrzucił do wód Oceanu indyjskiego marynarz płynący na niemieckim statku 12 czerwca 1886 roku. Data jest znana, bowiem autor skrzętnie ja podał w liście. I najprawdopodobniej jest to najstarsza wiadomość umieszczona w butelce, odnaleziona i odczytana.

List na plaży Wedge Island w zachodniej Australii zauważyła Tonya Illman. Kobieta początkowo nie spostrzegła, że ma do czynienia z przesyłką – podniosła po prostu butelkę, bo ta jej się spodobała. Dopiero synowa kobiety zauważyła w środku zawiniątko, wyciągnęła mokry papier i go wysuszyła. Odczytanie listu nie było proste, bowiem był on napisany po niemiecku – kobiety więc poszły ze znaleziskiem do miejscowego muzeum i tam dopiero się okazało, jak stara jest korespondencja.

Po skontaktowaniu się z ekspertami z Niemiec i Holandii udało się ustalić, że  wiadomość w butelce została wysłana z pokładu niemieckiego statku Paula. W niemieckich archiwach do dziś jest przechowywany dziennik pokładowy statku, który latem 1886 roku wypłynął z Cardiff w Walii do Makassar w Indonezji. Po charakterze pisma ustalono, że dziennik pokładowy i list w butelce napisała ta sama osoba - kapitan statku.

Wbrew pozorom kapitan niemieckiego statku wrzucił list w butelce nie dlatego, że był romantykiem (trochę nam to nie pasuje do niemieckiego oficera) ale dlatego, że był to element eksperymentu, który miał pokazać kierunki prądów. Między 1860 a 1930 rokiem z pokładów niemieckich statków wrzucono do mórz tysiące takich butelek. W każdej z nich była notatka z dokładną datą i miejscem rozpoczęcia eksperymentu, nazwą statku, jego rodzimym portem i trasą rejsu. Ostatni raz jedną z tych butelek znaleziono w 1934 roku w Danii.


 

Tagi: butelka, list, eksperyment
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895