TYP: a1

Ruby - koniec epopei?

poniedziałek, 28 października 2024
Hanka Ciężadło

Wszystko wskazuje na to, że statek, którego nikt nie chciał, zakończy wreszcie swoją tułaczkę. Z danych udostępnianych przez marinetraffic.com wynika, że Ruby od dzisiaj cumuje porcie zewnętrznym Great Yarmouth w Wielkiej Brytanii. Co sie stanie z jego ładunkiem?

Dla przypomnienia

22 sierpnia Ruby (IMO 9626390) wyruszył z rosyjskiej Kandałakszy i miał udać się na Wyspy Kanaryjskie. Na Morzu Barentsa natknął się jednak na sztorm, który uszkodził jego kadłub, śrubę napędową oraz ster. Jednostka tymczasowo schroniła się w Tromsø w Norwegii, jednak tamtejsze władze nie zezwoliły na dłuższy pobyt z uwagi na niebezpieczny ładunek statku (20 tys. ton saletry amonowej).

Podobne stanowisko prezentowały wszystkie porty, do jakich potencjalnie miał udać się Ruby. Trudno się zresztą dziwić: saletra jest niebezpiecznym materiałem z uwagi na ekstremalne zagrożenie wybuchem, czego dowiodły wydarzenia z  poprzednich lat (m. in eksplozja w Bejrucie w 2020 roku).

Damy radę

Mimo wszystko znalazł się port, którego władze zgodziły się przyjąć „pływającą bombę”, jak zaczęto nazywać nieszczęsny statek. Co więcej, wygląda na to, że jego ładunek zupełnie nie robi wrażenia na zarządzie Great Yarmouth Port. Jak powiedział Richard Goffin, dyrektor portu, „Great Yarmouth ma zdolność do obsługi materiałów niebezpiecznych, a rozładunek i przeładunek takich materiałów i ładunków jest powszechną praktyką w naszej grupie portowej.”

Dyrektor podkreślił też, że jego zespół świetnie zna się na przestrzeganiu rygorystycznych protokołów bezpieczeństwa, a rozładunek jednostki odbędzie się zgodnie z normami brytyjskimi oraz międzynarodowymi.

Nie można było tak od razu?

Najwyraźniej nie. Trzeba pamiętać, że decyzja o przyjęciu statku przewożącego tak niebezpieczny ładunek, leżała nie tylko w gestii władz portowych. To rozwiązanie musiało uzyskać również aprobatę rządu Wielkiej Brytanii oraz brytyjskiego Departamentu Transportu.

Pozostaje mieć nadzieję, że specjaliści od trudnych ładunków rzeczywiście staną na wysokości zadania i cała procedura przebiegnie gładko, a Ruby – już po rozładowaniu i dokonaniu niezbędnych napraw – będzie kontynuował podróż. 

 

Tagi: Ruby, saletra, Wielka Brytania
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 listopada

Inauguracja pierwszego powojennego roku akademickiego w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni.
czwartek, 1 listopada 1945
Konstanty Maciejewicz zostaje komendantem "Lwowa".
poniedziałek, 1 listopada 1926
Wypłynął z Cannes na jachcie "Firecrest" Alain Gerbault; trasa wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Tahiti, Samoa, Cieśninę Torresa, Ocean Indyjski, Azory do Hawru (koniec rejsu 27.07.1929 roku).
sobota, 1 listopada 1924