TYP: a1

Francja kontra UK

piątek, 29 października 2021
Hanka Ciężadło

Historia tych dwóch krajów to pasmo zmagań o kasę i wpływy, poprzecinane okresami względnego spokoju. Od kiedy jednak Brytyjczycy postanowili opuścić piaskownicę i zabrać swoje zabawki, odżyły dawne animozje pomiędzy nimi a resztą kontynentu, ze szczególnym uwzględnieniem sąsiadów przez miedzę, czyli Francuzów.

Odwet, Sacrébleu!

Jak wiadomo, pomiędzy Wielką Brytanią a Francją rozciąga się spory kawałek wody – nie jest on jednak aż tak spory, by wzajemnie nie wpływać sobie w szkodę. Wielka Brytania postanowiła więc wprowadzić limity połowów dla francuskich rybaków  u swoich wybrzeży – w końcu mogą jeść żaby, więc niech płyną gdzie indziej.

Francuzi oczywiście zirytowali się mocno takim obrotem spraw. Na ostatnim posiedzeniu rady ministrów podjęli więc decyzję, nie mogą tego tak zostawić. Jak informuje rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal, ministrowie doszli do wniosku, że „ ich cierpliość ma swoje granice” o postanowili odpłacić Wyspiarzom pięknym za nadobne.

Jak to będzie wyglądało?

Brytyjczycy dużą część tego, co złowią, sprzedają na rynku francuskim. Pragnąc utrudnić im ten proceder, Francuzi postanowili więc wprowadzić  "systematyczne kontrole celne i sanitarne brytyjskich produktów wyładowywanych we Francji oraz zakaz rozładunku owoców morza". Wszystkie te atrakcje mają obowiązywać już od najbliższego wtorku, czyli od 2 listopada.

Na tym jednak nie koniec – francuski rząd zapowiedział też, że bierze pod uwagę ograniczenie dostaw energii elektrycznej na leżące w Kanale La Manche Wyspy Normandzkie, będące autonomiczną częścią Wielkiej Brytanii.

Co da kopanie się  po kostkach?

Jak najbardziej. Rzecz w tym, że dotyczy ono całkiem sporych, i w dodatku skazanych na siebie krajów. Pytanie, czy opisane wyżej posunięcia wpłyną na Brytyjczyków w odpowiedni sposób. Rybacy mają nadzieję, że tak się stanie. Jak dotąd, Wielka Brytania odrzucała niemal co drugi wniosek francuskich firm dotyczący połowów. Czy teraz spojrzy na nich łaskawszym okiem?

 

Tagi: Francja, UK, połowy, konflikt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912