TYP: a1

Eagle S uziemiony

czwartek, 9 stycznia 2025
Hanka Ciężadło

Tankowiec podejrzewany o uszkodzenie podmorskich kabli został uznany za niezdolny do dalszej żeglugi. Do takiego wniosku doprowadziła kontrola przeprowadzona na jego pokładzie przez specjalistów z Fińskiej Agencji Komunikacji i Infrastruktury (Traficom).

Co znaleziono?

Inspektorzy weszli na pokład Eagle S pod koniec ubiegłego tygodnia, ponieważ fińskie służby uznały, że trzeba skontrolować, czy jednostka spełnia normy międzynarodowe. Jak się okazało – nie spełnia. Po przeprowadzeniu kontroli stanu technicznego specjaliści znaleźli aż 32 poważne uchybienia, sprawiające, że statek nie nadaje się do dalszej żeglugi. Wśród najpoważniejszych zastrzeżeń, jakie wobec niego wysunięto, znalazły się:

  • uchybienia w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego,
  • wadliwy system nawigacji,
  • niesprawny system wentylacyjny pompowni.

Jak powiedziała Sanna Sonninen reprezentująca Traficom: Statek ma takiego rodzaju zaniedbania techniczne, że do czasu ich usunięcia jego (dalsza) eksploatacja jest niedopuszczalna.

Tak wyszło...

Sprawę związaną ze zniszczeniem podmorskich instalacji prowadzą śledczy Centralnej Policji Kryminalnej (KRP). Formalnie postepowanie toczy się w związku z aktem wandalizmu, zniszczenia mienia i wprowadzenia zakłóceń w komunikacji. Nikomu na razie nic nie udowodniono – wiadomo jednak, że kilku marynarzy spośród 20-osobowej załogi statku uznano za podejrzanych i nałożono na nich zakaz podróżowania.

Mimo iż wiele wskazuje na to, że to właśnie kotwica Eagle S, odnaleziona niedawno na dnie Zatoki Fińskiej, stała się przyczyną zniszczenia podmorskich instalacji, tankowiec nie został formalnie aresztowany. A to, że statek ma poważne uchybienia techniczne, wymagające czasochłonnych napraw, to przecież nie wina specjalistów z Traficom – oni mają jedynie zadbać o bezpieczeństwo i trudno ich winić za rzetelne wykonywanie obowiązków zawodowych.

 

Tagi: Eagle S, Finlandia, Traficom, Bałtyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 kwietnia

4 kwietnia 1980 okręt hydrograficzny ORP Kopernik pod dowództwem komandora Franciszka Wróbla wraca z wyprawy na wody Antarktyki. Podróż trwała 125 dni, a jednym z jej celów było dostarczenie zaopatrzenia do polskiej stacji polarnej im. Henryka Arctowskieg
piątek, 4 kwietnia 1980
Zmarł Henryk Fronczak - członek honorowy Polskiego Związku Żeglarskiego, działacz żeglarski, wychowanek i towarzysz rejsów Mariusza Zaruskiego.
sobota, 4 kwietnia 1981