TYP: a1

Ścieki trafiły do Wisły

czwartek, 29 sierpnia 2019
Z mediów

W środę, 28 sierpnia Wody Polskie poinformowały, że doszło do awarii w rurociągach należących do warszawskiego MPWIK odprowadzających ścieki z lewego brzegu Warszawy do Zakładu Oczyszczalni Ścieków Czajka. Do Wisły dostaje się 3000 litrów nieoczyszczonych ścieków na sekundę. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaapelowało, aby w powiatach: zachodnim warszawskim, legionowskim i nowodworskim nie wchodzić do Wisły w obszarze od Warszawy w stronę Gdańska.

 

Prezes MPWiK Renata Tomusiak przyznała, że do awarii jednego kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni doszło we wtorek. W środę okazało się, że również drugi kolektor przestaje funkcjonować.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk podkreślił w środę, że spływające do rzeki ścieki stwarzają zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska. "Na pewno będzie to ogromna szkoda środowiskowa. Katastrofa ekologiczna" - ocenił.

Wody Polskie zadeklarowały, że oferują władzom samorządowym i MPWIK w Warszawie pełną pomoc w jak najszybszym usunięciu awarii. Centrum operacyjne Wód Polskich będzie monitorowało sytuację na bieżąco przez całą dobę. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zwrócił się do wszystkich samorządów, podmiotów eksploatujących ujęcia wody pitnej z Wisły od Warszawy do ujścia o wdrożenie działań kryzysowych w związku z niebezpieczeństwem zanieczyszczenia rzeki surowymi ściekami z lewobrzeżnej Warszawy. 
Według informacji ze sztabu kryzysowego, do Wisły dostaje się ok. 3 m sześciennych surowych ścieków na sekundę, co w ciągu doby może powodować zagrożenie zanieczyszczeniem Wisły ilością 260 tys. m sześciennych ścieków. GIOŚ ostrzega wszystkich użytkowników wody w Wiśle, kąpiących się, wędkarzy, odpoczywających nad Wisłą, rolników pobierających wodę do pojenia zwierząt, czy też do nawadniania upraw o zagrożeniu zanieczyszczeniem wody. Na bieżąco przydatność wody do picia z ujęć zasilanych z Wisły monitoruje Państwowa Inspekcja Sanitarna.

W sprawie awarii z urzędu śledztwo wszczęła prokuratura na Pradze Północ. Prowadzi je w kierunku czynu polegającego na sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób w postaci zagrożenia epidemiologicznego i spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Czyn miałby być popełniony poprzez zanieczyszczenie wody w taki sposób mogący zagrozić życiu i zdrowiu człowieka, a ponadto mogący spowodować obniżenie jakości tej wody. 
Za ten czyn grozi do 8 lat więzienia. Prokurator z policją obecnie prowadzą czynności, zabezpieczając m.in. dowody w tej sprawie.


„Czajka” położona jest w północno-wschodniej części Warszawy, zajmuje 52,7 ha. Oprócz ścieków komunalnych z prawobrzeżnej i lewobrzeżnej części stolicy, do oczyszczalni tej dopływają także nieczystości z gmin ościennych: Legionowa, Zielonki i Marek oraz osady powstałe przy uzdatnianiu wody w Zakładzie Wodociągu Północnego w Wieliszewie.

Zakład "Czajka" wcześniej oczyszczał ścieki wyłącznie z prawobrzeżnych dzielnic Warszawy i okolicznych gmin. Ścieki z centralnej i północnej części Warszawy lewobrzeżnej do "Czajki" dopływają od 2012 roku kolektorami przesyłowymi położonymi pod dnem Wisły. Wcześniej tę część ścieków odprowadzano bezpośrednio do rzeki.

 

Tagi: Wisła, ścieki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620