TYP: a1

Pisz otwiera się na wodniaków

środa, 16 sierpnia 2017
Z mediów/PAP

Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się prace przy zagospodarowaniu nabrzeży rzeki Pisy i budowie basenu portowego. Dzięki temu miasto ma stać się bardziej przyjazne dla wodniaków. Dotychczas na Pisie nie było przystani, ani nabrzeży umożliwiających cumowanie w granicach miasta.

Jak podaje PAP, inwestycja obejmie przebudowę brzegów Pisy, budowę kładki nad rzeką oraz utworzenie basenu portowego. Piski samorząd liczy, że inwestycja ożywi turystykę i przyczyni się do popularyzacji szlaku wodnego Pisa-Narew, dzięki któremu żeglarze i kajakarze mogą dopłynąć na Mazury z Warszawy czy Krakowa.

Basen portowy, jaki planuje się w Piszu będzie miał wymiary ok. 65 na 40 m i przewidziano w nim miejsca dla 36 jachtów i trzy stanowiska dla statków żeglugi turystycznej lub tramwaju wodnego. Nad Pisą powstanie także nowe nabrzeże z miejscami umożliwiającymi dostęp do wody, promenada wzdłuż rzeki oraz kładka dla pieszych i rowerzystów pod mostem kolejowym.

[t][/t] [s]Fot. Renata Falęcka - zbiory własne, GFDL, Wikipedia[/s]

Miasto dysponuje już projektem architektoniczno-budowlanym inwestycji. Przetarg na wykonawcę prac budowlanych ma być wyłoniony jeszcze w tym miesiącu.

Inwestycja jest częścią regionalnego projektu przebudowy infrastruktury związanej z udrożnieniem i rozwojem szlaków wodnych Wielkich Jezior Mazurskich. Projekt współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego zakłada też m.in. budowę śluzy Guzianka II i remont śluzy Guzianka I, przebudowę pięciu kanałów od Mikołajek do Giżycka, a także nabrzeży jezior: Ryńskiego, Mikołajskiego, Nidzkiego i Niegocin. Realizuje go Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 w partnerstwie z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wartość wszystkich prac jest szacowana na ponad 172 mln zł.

 

Tagi: Pisa, Pisz, port, inwestycja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912