Kontynuujemy przybliżanie Wam Karaibów. Było o atrakcjach turystycznych, o rumie, piratach…o czymś zapomnieliśmy? Pewnie, że tak. O jedzeniu. Więc dziś będzie o typowych daniach kuchni karaibskiej.
Jak zawsze powtarza Robert Makłowicz, nie istnieje cos takiego jak „kuchnia narodowa”. Czy więc można mówić o kuchni karaibskiej? To raczej uproszczone, zbiorcze określenie tradycji kulinarnych wysp Morza Karaibskiego. Tradycje te powstały w wyniku fuzji kuchni indiańskiej tego obszaru z tradycjami europejskimi i afrykańskimi, dodatkowo wzbogaconych przez przybyszy z Chin i Indii. Co ciekawe, choć mają wiele wspólnych elementów, tak naprawdę każda wyspa wykształciła własny styl przyrządzania potraw, a Duzy wpływ na to miało np. to, kolonią jakiego kraju była wyspa. Na takiej Kubie więc możemy zjeść pochodzące z kuchni hiszpańskiej paellę czy chorizo, z kolei w kuchni Antyli Holenderskich dominującym składnikiem będzie ser. Wspólne mieszkańcom wysp jest umiłowanie owoców morza i ryb oraz masowe wykorzystywanie tamtejszych płodów ziemi: manioku, trzciny cukrowej, batatów, plantanów (słodkich ziemniaków przypominających banany), kokosów i tamandrynowców.
Na szczęście żyjemy w czasach szybkiego transportu, dlatego też smak karaibskich owoców możemy poznać nawet siedząc na Mazurach, bo bywają dostępne w wielkich sklepach – mowa na przykład o kokosach, bananach, mango, marakujach, papai, ananasie, melonie czy granacie. Nieco bardziej egzotyczny jest dla nas starfruit, a taki breadfruit (owoc chlebowy) jest u nas kompletnie niedostępny. Co charakterystyczne, owoce czy mleczko kokosowe często podaje się z dodatkiem mięs.
Na Karaibach można zjeść wiele dań serwowanych na ostro (z dodatkiem chili łagodzonego często przez gałkę muszkatołową, curry i imbir) oraz na słodko (desery są tam podawane praktycznie po każdym posiłku). Dużą popularność zdobył także ryż, który najczęściej ląduje na talerzach w formie puree na wspomnianym już mleku kokosowym – puree jest także królującą metoda podawania wszelkich warzyw bulwiastych. Z kolei wśród mięs króluje kurczak, na drugim miejscu znajduje się zaś wieprzowina (jednym z najbardziej charakterystycznych dań jest jerk, czyli marynowane mięso). Typowa karaibska mieszanka ziół i przypraw to colombo, składająca się m.in. z kolendry, gorczycy, kurkumy, kuminu, pieprzu, imbiru, goździków oraz kozieradki. Jest ona przede wszystkim składnikiem marynat, ale, uwaga, dodaje się ją także do sałatek owocowych, które mają jeszcze jeden tajemniczy składnik – rum.
Jedno jest pewne – pewien element kuchni karaibskiej zagościł na stołach – a właściwie w barach całego świata. Mowa o alkoholach – obszar Karaibów słynie bowiem z koktajli i likierów. Najczęściej sporządzonych na bazie rumu (o rumie pisaliśmy tutaj), ale także likieru, wymyślonego właśnie tutaj, czyli curaçao.
A na koniec, dla spragnionych nowinek, przepis na kurczaka jer według Gordona Ramsaya:
Jerk chicken (4 porcje)
Składniki:
• 4 ćwiartki kurczaka podzielone na udko i nadudzie,
• oliwa z oliwek do smażenia
• 2 łyżki sosu Worcestershire
• ryż do podania
• 4-5 gałązek tymianku, do dekoracji (opcjonalnie)
Marynata:
• 1-2 papryczki chilli, bez pestek i drobno pokrojone
• 2 ząbki czosnku, pokrojone i przeciśnięte przez praskę
• 1 łyżeczka zmielonych goździków
• 1 łyżeczka mielonego cynamonu
• 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej
• 2 łyżeczki zmielonych ziaren ziela angielskiego
• listki z 5-7 gałązek tymianku (ok.2 łyżeczki)
• duża szczypta mielonego czarnego pieprzu
• oliwa z oliwek
Przygotowanie:
1. Rozgrzej piekarnik do 220 stopni C
2. Kurczaka natnij w grubszych miejscach (szybciej się upiecze) i delikatnie posól.
3. Przygotuj marynatę ze wszystkich składników podanych wyżej mieszając je w miseczce i dodawaj po troszku oliwy, tylko do momentu utworzenia gęstej pasty,
4. Wetrzyj marynatę w części kurczaka i wstaw go do lodówki na min. godzinę a najlepiej na całą noc.
5. Rozgrzej dużą patelnię przystosowaną do zapiekania w piekarniku na średnim ogniu i wlej trochę oliwy z oliwek.
6. Włóż części kurczaka i smaż je ok 10 min, tak by były z każdej strony zarumienione. Polej kurczaka sosem Worcestershire, przykryj patelnię i duś ok. 2 min.
7. Przykrytą patelnię z kurczakiem wkładamy do nagrzanego piekarnik na ok.20 min. Gdy nie posiadasz takiej patelni, przełóż kurczaka do naczynia żaroodpornego i przykryj folią aluminiową. 5 minut przed końcem pieczenia, odkryj go aby się dodatkowo zarumienił.
8. Wyjmij kurczaka z piekarnika i podawaj.
Tagi: kuchnia, rum, Karaiby