A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Szkentla nazywana bywa przewiązem pikowym, przewiązem nokowym, albo jeszcze ciekawiej - nokbenclem. Sęk w tym, że wszystkie te aliasy są równie zrozumiałe.
W przypadku trajsla porównanie do legendarnego karateki jest jak najbardziej uzasadnione; niespecjalnie napakowany, można by nawet powiedzieć, niepozorny (ale lepiej mówić to z bezpiecznej odległości; i cichutko), a jednak twardziel. Po co właściwie taki żagielek jest nam potrzebny do szczęścia?
Myśląc „trymowanie”, niemal automatycznie dopowiadamy sobie: „żagli”. Tymczasem, trymować można także ładunek, statek, a nawet… rybę lub psa. O co chodzi z tym trymowaniem i po co nam to właściwie do szczęścia potrzebne?
W ożaglowaniu bermudzkim (czyli takim, jakiego używa zdecydowania większość łódeczek turystycznych) topenanta jest liną biegnącą od topu masztu do końca bomu lub rei. Jej głównym zadaniem jest podtrzymywanie wolnego końca bomu (czyli noku) i unoszenie go do góry. Pozycję bomu reguluje również inna lina, mająca działanie przeciwne do topenanty, czyli obciągacz bomu.
Teak to drewno, które zrobiło gigantyczną karierę nie tylko na morzach, ale i w łazienkach, kuchniach, tarasach, a nawet na kolei. Wyjątkowe właściwości teczyny (bo tak właśnie nazywa się teak w naszym pięknym języku) sprawiły, że pomimo gigantycznego rozwoju nauki, technologii i nowoczesnych materiałów, teak wciąż pozostaje cenionym (i to dosłownie) surowcem.
Co, jak co, ale akurat słówko „tawerna” powinno nam wszystkim coś mówić ;) Czy jednak tawerna jest tylko miejscem, gdzie spotykają się (nawet wirtualnie) wybrańcy losu? Czy może ma też jakieś inne znaczenie? Skąd w ogóle wziął się taki termin i co pierwotnie oznaczał?
Czym jest takielunek? Niby gdzieś podskórnie czaimy, o co biega, ale co tak dokładnie kryje się pod tym terminem? Mędrcy od Wikipedii też chyba nie do końca wiedzą, bowiem zamieścili w sieci następującą definicję: „Część osprzętu żaglowego na statku wodnym o napędzie żaglowym, która jest aktualnie rozmieszczona na jednostce w celu użytkowania.” - czyli, innymi słowy, wszystkie te wichajstry służący do tentegowania.

Kalendarium: 18 maja

Do Southampton dopływa na "Aviva Challenge" Dee Caffari kończąc rejs wokół świata bez zawijania do portów (178 dni, 3 godziny, 5 minut, 36 sekund).
czwartek, 18 maja 2006
W rejs na Morze Czarne wyruszył s/y "Roztocze" z Kpt. Tadeuszem Zawadzkim; etap powrotny zakończony w listopadzie prowadził Kpt. Ziemowit Barański.
sobota, 18 maja 1974
Angielska dziennikarka Ann Davison wyruszyła z Plymouth w samotną podróż na trasie Duarnez - Vigo - Gibraltar - Casablanka - Wyspy Kanaryjskie - Portsmouth (Dominikana) - Nassau (Bahama) - Miami - wewnętrznymi drogami wodnymi do Norfolk (Wirginia) - Nowy
niedziela, 18 maja 1952