TYP: a1

Pożegnanie z ORP Mewa

wtorek, 31 grudnia 2020
Fot. Witold Tylec

W poniedziałek, 30 grudnia, po 53 latach służby w Polskiej Marynarce Wojennej w gdyńskim porcie odbyła się uroczystość ostatniego opuszczenia bandery i proporca Marynarki Wojennej na trałowcu ORP Mewa o numerze burtowym 623.

Okres służby jednostki obfitował w wiele ważnych i ciekawych wydarzeń. W czerwcu 1987 roku na jego pokładzie gościł papież Jan Paweł II, który w czasie swej trzeciej pielgrzymki do Polski, odbył rejs z Gdyni do Sopotu a następnie na Westerplatte i do Gdańska.

W latach 1989-1991, okrętem dowodził późniejszy dowódca Marynarki Wojennej wiceadmirał Andrzej Karweta, który zginął w 2010 roku w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Natomiast w roku 2002, po modernizacji, okręt został pierwszą polską jednostką operującą w siłach morskich NATO, wchodząc w skład Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej MCM For North. Swoją wartość bojową okręt i jego załoga wielokrotnie udowadniali, zdobywając tytuł najlepszej jednostki w naszej flocie. Teraz załoga czeka na dwa nowe budowane w Gdańskiej Stoczni Remontowej niszczyciele min, które także będą miały, już tradycyjne dla polskich okrętów minowych,  nazwy pochodzące od gatunków ptaków, ORP Albatros i ponownie ORP Mewa. Trzecim okrętem z tej serii, będącym w służbie od 2017 roku jest ORP Kormoran.

Tagi: ORP Mewa, Marynarka Wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 czerwca

Na "Tawny Pipit" jako wtedy najstarszy żeglarz (75 lat) wyruszył w samotny rejs z New Jersey do Europy Stefan Szwarnowski. Rejs zakończył w Kornwalii (13.08) wejściem na skały Sandy Mouth koło Bude w Kornwalii.
piątek, 2 czerwca 1989
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Kazimierzem Goebelem wychodząc w rejs dookoła Islandii.
środa, 2 czerwca 1976
W Gdyni kończy się rejs "Daru Pomorza" wokół Przylądka Horn. Było to pierwsze polskie przejście Hornu.
środa, 2 czerwca 1937
Konstanty Maciejewicz wstępuje do Morskiego Korpusu Kadetów w Petersburgu.
niedziela, 2 czerwca 1907
Za zgodą władz cesarskich powołane zostało Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie; WTW miało na celu "zachęcenie ludności miejskiej do jazdy na łodziach wiosłowych i żaglowych". Dla potrzeb żeglarzy sprowadzono z Gdańska gaflowy kuter mieczowy "Boruta" o pow
czwartek, 2 czerwca 1881