TYP: a1

Niezwykłe odkrycie w Wiśle

wtorek, 21 stycznia 2020
Monika Frenkiel

Niezwykłego odkrycia dokonali archeolodzy. W Wiśle na wysokości Łomianek Dolnych znaleziono wrak dużego statku transportowego.

 

Na statek natrafiono podczas badania dna Wisły na przestrzeni kilkunastu kilometrów - od Kanału Żerańskiego w Warszawie, aż po Jabłonnę. To dobrze zachowana, duża drewniana jednostka, prawdopodobnie szkuta. Wraki szkut znajduje się bardzo rzadko – najlepiej zachowana jednostkę tego typu znaleziono w 2018 roku w Czersku.

Szkuta to płaskodenny statek używany od XIV wieku do XVIII do przewożenia towarów Wisłą. Jednostki mierzyły od dziesięciu do ponad trzydziestu metrów szerokości. Do tej pory szkuta z Czerska uznawana była za najdłuższy statek tego typu znaleziony w Polsce - statek ma 30 metrów długości i sześć szerokości. Tymczasem jednostka znaleziona w Wiśle ma aż 37 m długości i 6 metrów szerokości.

Dalsze badania statku uniemożliwia niska przejrzystość wody i wartki nurt rzeki. Badacze chcieliby pobrać  próbki do badań, dzięki czemu możliwe byłoby precyzyjne określenie wieku wraku. Przedsięwzięcie było sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Naukowego przy merytorycznym wsparciu Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Szkuta nie jest jedynym odkryciem dokonanym przez archeologów podczas badań dna Wisły. Drugi nieznany wrak namierzono na wysokości Burakowa. Jest to najprawdopodobniej prom z końca XIX lub z 1. poł. XX w., o czym mają świadczyć znajdujące się z boku jednostki prowadnice, prawdopodobnie na liny.

 

 

Tagi: wrak, Wisła, szkuta
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 czerwca

Na "Tawny Pipit" jako wtedy najstarszy żeglarz (75 lat) wyruszył w samotny rejs z New Jersey do Europy Stefan Szwarnowski. Rejs zakończył w Kornwalii (13.08) wejściem na skały Sandy Mouth koło Bude w Kornwalii.
piątek, 2 czerwca 1989
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Kazimierzem Goebelem wychodząc w rejs dookoła Islandii.
środa, 2 czerwca 1976
W Gdyni kończy się rejs "Daru Pomorza" wokół Przylądka Horn. Było to pierwsze polskie przejście Hornu.
środa, 2 czerwca 1937
Konstanty Maciejewicz wstępuje do Morskiego Korpusu Kadetów w Petersburgu.
niedziela, 2 czerwca 1907
Za zgodą władz cesarskich powołane zostało Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie; WTW miało na celu "zachęcenie ludności miejskiej do jazdy na łodziach wiosłowych i żaglowych". Dla potrzeb żeglarzy sprowadzono z Gdańska gaflowy kuter mieczowy "Boruta" o pow
czwartek, 2 czerwca 1881