TYP: a1

Bitwa morska w Zatoce Smyrneńskiej

czwartek, 27 października 2011
Weronika Morys
Zatoka Smyrneńska
Zatoka Smyrneńska. Fot. Kusadasi-Guy
Do bitwy doszło 13 maja 1344 roku. Konflikt toczył się pomiędzy tureckim emiratem Ajdinu a siłami chrześcijańskimi wysłanymi przez papieża papieża Klemensa VI, w których skład wchodziło 20 okrętów weneckich, 6 rodyjskich i 4 cypryjskie. Chrześcijanami dowodził Henryk z Asti, natomiast dowódcą floty tureckiej był Umur Beg.


Genezą konfliktu był fakt, iż emir Ajdynu, posiadający port w Smyrnie, zbudował flotę piracką działającą na wodach egejskich. Było to bardzo szkodliwe dla Wenecjan i mieszkańców Rodos, którzy podjęli działania zbrojne. Dodatkowo papież wydał bullę, która gwarantowała odpust tym, którzy wyruszą na krucjatę.

13 maja 1344 u wejścia do Zatoki Smyrneńskiej doszło do bitwy morskiej, która skończyła się klęską emira Ajdynu. Po bitwie zwycięzcy popłynęli do Smyrny, którą zdobyli po kilku dniach walk 24 października.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 czerwca

Na "Tawny Pipit" jako wtedy najstarszy żeglarz (75 lat) wyruszył w samotny rejs z New Jersey do Europy Stefan Szwarnowski. Rejs zakończył w Kornwalii (13.08) wejściem na skały Sandy Mouth koło Bude w Kornwalii.
piątek, 2 czerwca 1989
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Kazimierzem Goebelem wychodząc w rejs dookoła Islandii.
środa, 2 czerwca 1976
W Gdyni kończy się rejs "Daru Pomorza" wokół Przylądka Horn. Było to pierwsze polskie przejście Hornu.
środa, 2 czerwca 1937
Konstanty Maciejewicz wstępuje do Morskiego Korpusu Kadetów w Petersburgu.
niedziela, 2 czerwca 1907
Za zgodą władz cesarskich powołane zostało Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie; WTW miało na celu "zachęcenie ludności miejskiej do jazdy na łodziach wiosłowych i żaglowych". Dla potrzeb żeglarzy sprowadzono z Gdańska gaflowy kuter mieczowy "Boruta" o pow
czwartek, 2 czerwca 1881