TYP: a1

Zmarł kapitan Jerzy Szkudlarek

poniedziałek, 3 grudnia 2018
Z mediów/żeglarski.info

Na wieczną wachtę odszedł kapitan Jerzy Szkudlarek. Żeglarz, instruktor i nauczyciel żeglarstwa.

 

Jerzy Szkudlarek urodził się 23 października 1948 roku w Jarocinie. Po ukończeniu Zasadniczej Szkoły Energetycznej we Wrocławiu w 1965 roku pracował jako elektromonter i elektromechanik. W 1972 roku przeniósł się do Szczecina. Wtedy też zaczął pracę w Zarządzie Portu Szczecin i rozpoczął swoją przygodę z żeglarstwem. Pływał m.in. w rejsach na „Karaweli”, „Moskalu” i „Concordii”. Był członkiem załogi regatowej Jerzego Siudego na „Karfi”, „Bumerangu” i „Cetusie”.

Jerzy Szkudlarek wiele lat spędził w rejsach na żaglowcu „Henryk Rutkowski” – początkowo jako mechanik i bosman, a od 1998 roku jako kapitan. Od 1990 roku związany był ze Szczecińską Szkołą pod Żaglami, uczestniczył też w Szczecińskim Programie Morskiej Edukacji Dzieci i Młodzieży.

Związany był z kilkoma klubami żeglarskimi. Ponadto był współzałożycielem Klubu Kapitanów Jachtowych oraz członkiem Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich. Otrzymał m.in. odznaczenie Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego w 2003 roku, odznaczenie Zasłużony dla Żeglarstwa Szczecińskiego w 2006 roku i Medal „65 lat żeglarstwa polskiego na Pomorzu Zachodnim” w 2010 roku.

Zmarł w czwartek 29 listopada 2018 roku.

Msza święta odprawiona zostanie we wtorek, 4 grudnia o godz. 11 w kaplicy Domu Pogrzebowego „Ku Słońcu” w Policach (ul. Usługowa 2). Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godz. 12 na Cmentarzu Komunalnym w Policach.

 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 czerwca

Na "Tawny Pipit" jako wtedy najstarszy żeglarz (75 lat) wyruszył w samotny rejs z New Jersey do Europy Stefan Szwarnowski. Rejs zakończył w Kornwalii (13.08) wejściem na skały Sandy Mouth koło Bude w Kornwalii.
piątek, 2 czerwca 1989
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Kazimierzem Goebelem wychodząc w rejs dookoła Islandii.
środa, 2 czerwca 1976
W Gdyni kończy się rejs "Daru Pomorza" wokół Przylądka Horn. Było to pierwsze polskie przejście Hornu.
środa, 2 czerwca 1937
Konstanty Maciejewicz wstępuje do Morskiego Korpusu Kadetów w Petersburgu.
niedziela, 2 czerwca 1907
Za zgodą władz cesarskich powołane zostało Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie; WTW miało na celu "zachęcenie ludności miejskiej do jazdy na łodziach wiosłowych i żaglowych". Dla potrzeb żeglarzy sprowadzono z Gdańska gaflowy kuter mieczowy "Boruta" o pow
czwartek, 2 czerwca 1881