TYP: a1

Święto żeglarzy nad Jeziorakiem

czwartek, 30 sierpnia 2012
Informacja prasowa
Z dużym napięciem wielu z nas oczekiwało na regaty w Iławie, w porcie którym dowodzi Staszek Kasprzak – Pod Omegą. Pierwsze ekipy zaczęły przyjeżdżać już na kilka dni przed wspomnianym wydarzeniem, szlifując formę na wodach Jezioraka. Jak przystało na profesjonalistów – Staszek Kasprzak wraz z całą familią stanęli na wysokości zadania i śmiało można mówić o sukcesie ostatnich w tym roku eliminacji PPJK.

Największa w tym roku ilość jachtów biorących udział w regatach, jak również niesamowita ilość żeglarzy oraz przyjaciół żeglarstwa zadbała także o poziom sportowy i towarzyski iławskiej imprezy. Żeglarze ścigali się aż w dziesięciu klasach.

Nie da się ukryć, że spotkania Pod Omegą w Iławie mają swój niepowtarzalny klimat, który zapamiętuje się na długo. Organizator zadbał o to, by już od pierwszego dnia w rytmach szantowych hitów wszyscy się dobrze bawili i taką atmosferę udało się utrzymać do samego końca. Klimat żeglarskiego święta podtrzymały także piosenki Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego, a sobotni wieczór swoistym jam session zakończył zespół Burn.

Dodatkowym ważnym wydarzeniem był wyścig Memoriałowy im. Kapitana Tomasza Lewandowskiego. W tym miejscu zatrzymam się na chwilę.

9 lipca 2012 roku, w swoje 53 urodziny kapitan Tomek Lewandowski wypłynął w swój ostatni rejs. Odszedł od nas 13 lipca około 4 nad ranem, nie dobijając do portu. Tomek zapisał się w historii żeglarstwa światowego jako szósty żeglarz, który opłynął świat samotnie, non-stop i w kierunku na zachód, czyli pod przeważające prądy i wiatry. Kapitan Tomasz Lewandowski jest pierwszym Polakiem, który sprostał takiemu wyzwaniu.

Wyścig Memoriałowy był doskonałą okazją do upamiętnienia wielkiego wyczynu niezwykłego człowieka, żeglarza, przyjaciela ludzi, który żeglarską przygodę rozpoczął właśnie nad jeziorem Jeziorak. Wzruszenie, które miało miejsce podczas wręczenia pucharu przechodniego załodze Skippi powodowało, że na długo Kapitan Tomasz Lewandowski zostanie w naszych myślach pływając teraz gdzieś tam wokół wysp szczęśliwych.

Na koniec muszę przyznać, że już czekam na kolejne spotkanie Pod Omegą w gronie przyjaciół żeglarzy z Poznania, Bydgoszczy, Krakowa, Warszawy i wszystkich innych miejsc. Czekam na ten klimat, atmosferę, dyskusje i zdrowe współzawodnictwo bez zbędnych animozji i złośliwości. Ach i jeszcze jedno do Staszka Kasprzaka: Dziękujemy Ci za pomysł z TRÓJMIASTEM i dziękujemy za żeglarskie święto nad Jeziorakiem!

Do zobaczenia
Marcin Woźniak
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 czerwca

Na "Tawny Pipit" jako wtedy najstarszy żeglarz (75 lat) wyruszył w samotny rejs z New Jersey do Europy Stefan Szwarnowski. Rejs zakończył w Kornwalii (13.08) wejściem na skały Sandy Mouth koło Bude w Kornwalii.
piątek, 2 czerwca 1989
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Kazimierzem Goebelem wychodząc w rejs dookoła Islandii.
środa, 2 czerwca 1976
W Gdyni kończy się rejs "Daru Pomorza" wokół Przylądka Horn. Było to pierwsze polskie przejście Hornu.
środa, 2 czerwca 1937
Konstanty Maciejewicz wstępuje do Morskiego Korpusu Kadetów w Petersburgu.
niedziela, 2 czerwca 1907
Za zgodą władz cesarskich powołane zostało Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie; WTW miało na celu "zachęcenie ludności miejskiej do jazdy na łodziach wiosłowych i żaglowych". Dla potrzeb żeglarzy sprowadzono z Gdańska gaflowy kuter mieczowy "Boruta" o pow
czwartek, 2 czerwca 1881