TYP: a1

Niezwykła wystawa bursztynu

poniedziałek, 11 lipca 2016
Informacja prasowa
Od wtorku 12 lipca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku można oglądać niezwykłą wystawę „Bursztyn. Dzieła. Myrta”. To wyjątkowa ekspozycja, na której zobaczymy niezliczone bogactwo barw i odmian bursztynu bałtyckiego. Kabinety , szkatuły, meble, obrazy, rzeźby, lampy i lustra, świeczniki, unikatowa na skalę światową kolekcja bursztynowych brył i inkluzji.



Wśród nich największe dzieło Lucjana Myrty - Bursztynowy Skarbiec, który znacznie przerasta skalą, rozmachem i wielkością zużytego surowca, legendarną Bursztynową Komnatę. To dzieło życia artysty, który w wywiadach deklaruje, że zaprzedał życie bursztynowi. Skarbiec to ważąca 825 kg szkatuła z wyrzeźbionymi scenami z życia Chrystusa, największy przedmiot wykonany z bursztynu w dziejach ludzkości. Do jego wykonania zużyto 7 ton surowca bursztynowego. Takie dzieło to popis mistrzostwa, które nie musi liczyć się już z niczym- twierdzą wyrafinowani miłośnicy sztuki zdobniczej. Bursztyn jest tu wykorzystany w sposób niezwykle atrakcyjny wizualnie na tak wielką skalę, jakby Myrta chciał zaprzeczyć kruchości tego materiału. Skarbiec zaspokaja dążenie do ujrzenia rzeczy niecodziennej o wyjątkowej urodzie, której nie możemy zobaczyć nigdzie indziej.

Gdańska tradycja w nowoczesnej odsłonie

Podziwiając dzieła Lucjana Myrty trudno oprzeć się wrażeniu, jak wielkie koło zatoczyła historia gdańskiego bursztyniarstwa. Wieki temu mistrzowie w Gdańsku zaczynali swoją działalność od wykonywania bursztynowych różańców i krzyżyków, aby potem przeżywać prawdziwy rozkwit swojej twórczości i budować bursztynowe trony i komnaty, a dziś znaleźć w osobie Lucjana Myrty znakomitego kontynuatora gdańskich tradycji sztuki bursztyniarskiej.

Podróż ku bursztynowym bezkresom


Cała ekspozycja została zaprojektowana w nowoczesny sposób i z wykorzystaniem multimediów przez dwie młode projektantki: Małgorzatę Gliwińską- Radwańską i Emilię Kohut. Dzięki temu wystawa nie tylko zachwyca nawiązaniami do bursztynowego dziedzictwa, ale inspiruje i pobudza wyobraźnię, zaprasza widzów podróż ku bursztynowym bezkresom.
Data otwarcia ekspozycji jest nieprzypadkowa- 11 lipca przypada 70. rocznica urodzin Lucjana Myrty.

Wystawę można oglądać w Europejskim Centrum Solidarności do 12 września 2016 roku.

Organizatorami wystawy są: Wydział Promocji Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Związek Miast i Gmin Morskich.

Tagi: wystawa, bursztyn, Lucjan Myrta
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 czerwca

Na "Tawny Pipit" jako wtedy najstarszy żeglarz (75 lat) wyruszył w samotny rejs z New Jersey do Europy Stefan Szwarnowski. Rejs zakończył w Kornwalii (13.08) wejściem na skały Sandy Mouth koło Bude w Kornwalii.
piątek, 2 czerwca 1989
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Kazimierzem Goebelem wychodząc w rejs dookoła Islandii.
środa, 2 czerwca 1976
W Gdyni kończy się rejs "Daru Pomorza" wokół Przylądka Horn. Było to pierwsze polskie przejście Hornu.
środa, 2 czerwca 1937
Konstanty Maciejewicz wstępuje do Morskiego Korpusu Kadetów w Petersburgu.
niedziela, 2 czerwca 1907
Za zgodą władz cesarskich powołane zostało Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie; WTW miało na celu "zachęcenie ludności miejskiej do jazdy na łodziach wiosłowych i żaglowych". Dla potrzeb żeglarzy sprowadzono z Gdańska gaflowy kuter mieczowy "Boruta" o pow
czwartek, 2 czerwca 1881